Batyst — lekka tkanina z historią

Bardzo lekki i przezroczysty, może być lniany, ale też bawełniany. O cienkim lub grubym splocie — batyst. Dawniej głównie bieliźniany, a dzisiaj typowo odzieżowy materiał, wykorzystywany do produkcji bluzek, sukienek, a nawet zwiewnych letnich spodni.

Nie wszyscy wiedzą, że nazwa tej tkaniny pochodzi od imienia francuskiego tkacza Baptiste Chambray, który w XIII wieku zaczął wyrabiać ten materiał z przędzy lnianej. W kolejnych latach dostrzeżono, że batyst można pozyskać również z bawełny i jedwabiu, bądź mieszanek tych i różnych innych syntetycznych włókien. Batyst produkowany był od XIII wieku we Francji, potem we Flandrii, Niemczech i Włoszech. W Polsce wyrabia się go od XVIII wieku.

To jedna z najdelikatniejszych tkanin o płóciennym splocie dostępnych na rynku. Poza tym, że jest bardzo cienka, charakteryzuje się tym, że w surowej postaci występuje w jednym kolorze. Najczęściej jest to biały. Zdarza się, że w splocie widoczna jest poświata bardzo jasnego, pastelowego i rozbielonego wręcz różu czy beżu. Jako że w naturalnej formie batyst przybiera białą barwę, zadrukowuje się go, żeby uzyskać właściwy, pożądany kolor i odpowiedni wzór.

Tak przetworzona tkanina z ramion przemysłu włókienniczego trafia do krawieckiego, żeby później dzięki przemysłowi odzieżowemu znaleźć się na sklepowych półkach w postaci letniej sukni, czy zwiewnej koszuli. Z batystu produkuje się również dziecięce ubranka i piżamy, które są bardzo komfortowe w noszeniu. Szczególnie w lecie. Wpływa na to fakt, iż batyst przejawia typowe dla tkanin bawełnianych właściwości chłodzące. Jest kojący i przyjemny dla skóry. Ma gładką fakturę, która jest niezwykle przyjemna w codziennym noszeniu. Ponadto tkanina ta w bawełnianej odsłonie układa się w miękkie fałdy, co dodaje jej wyjątkowego uroku i eleganckiego charakteru.

Niestety batyst ma też swoje wady. Jedną z nich jest podatność na zagniecenia. Jednak w tym przypadku warto wspomnieć, że podczas prasowania batyst staje się jeszcze bardziej miękki i delikatny. A zagniecenia można zakamuflować odpowiednim krojem i wzorem, które odwrócą uwagę od niechcianych zniekształceń.

Zaloguj się aby skomentować

Dodaj komentarz

wróć