Chwytacz wahadłowy a rotacyjny – różnice

Czym różni się chwytacz wahadłowy od rotacyjnego oraz w których maszynach spotkamy poszczególne rodzaje? Warto zorientować się na ten temat przed zakupem swojej własnej maszyny do szycia i dobrać odpowiedni do swoich potrzeb.

Na początku warto wspomnieć, że w maszynach mechanicznych możemy spotkać zarówno chwytacz wahadłowy, jak i rotacyjny, natomiast w maszynach komputerowych prawie zawsze spotkamy się z chwytaczem rotacyjnym.

Jeśli chodzi o chwytacz rotacyjny to został on stosunkowo niedawno wynaleziony i jest zdecydowanie prostszy w obsłudze niż wahadłowy. Działa on w ten sposób, że owija pętelkę nici wokół nieruchomego bębenka, w którym jest szpulka z nicią dolną. Oznacza to, że wiązanie ściegu następuje wokół bębenka w dwóch obrotach chwytacza. Jeśli chodzi o działanie chwytacza wahadłowego to owija on nić igły wokół siebie przy nawiniętej nitce dolnej ( tam i z powrotem). Taki rodzaj spotkamy w maszynach do szycia z dawnych lat oraz przemysłowych.

W maszynach mechanicznych szyje za pomocą pedału, który w zależności od naszego następowania na niego, będzie regulować prędkość szycia. W maszynach komputerowych najczęściej mamy dwie opcje do wyboru. Możemy korzystać z tradycyjnego pedału lub uruchamiamy automatyczne działanie poprzez naciśnięcie przycisku START/STOP.

Maszyny komputerowe mają wiele zalet, choćby to, że są łatwiejsze w obsłudze i lepiej sprawdzą się dla początkujących. Nie posiadają one pedału do regulowania prędkości, można więc wszystkie parametry ustawić komputerowo. W maszynach mechanicznych może wystąpić na początku problem z wyczuciem pedału i odpowiedniego tempa. Jednak na pewno zaletą takich maszyn będzie cena, która jest niższa niż za maszyny komputerowe. Maszyny mechaniczne mają też w sobie dawny staromodny look i urok. 😉

Oba rodzaje świetnie nadadzą się do początkowej nauki szycia na maszynie. 🙂

Zaloguj się aby skomentować

Dodaj komentarz

wróć