Jak nie zgubić się w świecie guzików?

Okrągłe, kwadratowe, z plastiku, a nawet z masy perłowej. Widziane w snach zwiastują szczęście i powodzenie. Guziki. Na rynku krawieckim istnieje niezliczoną ilość tych dodatków, które, choć mogą wydawać się niepozorne, to niejednokrotnie uzupełniają całą stylizację.

Z jednej strony stanowią ozdobę ubioru, a z drugiej jej użyteczny element. Guziki to alternatywa dla zatrzasków, rzepów i suwaków. W dzisiejszych czasach producenci ubrań lub towarów krawieckich prześcigają się w kształtach, kolorach, tworzywach i możliwościach przyszycia. Wyróżniamy guziki z jedną, dwiema i czterema dziurkami. Możemy przeszywać je równolegle i na krzyż.

Co ciekawe wśród całej guzikowej rodziny znajdują się takie „z wyższej półki”. Najczęściej są wykonane ze szlachetnych, bardziej wytrzymałych tworzyw o lepszej jakości. W dobrze wyposażonych pasmanteriach można natknąć się na guziki wykonane z rogu bawoła, orzecha corzo, emaliowanego mosiądzu i stali oraz pokryte tkaniną.

Co ciekawe połyskujące guziki o ciemnej barwie są tożsame ze stylem formalnym. Mniej oficjalny charakter mają te o jaśniejszych kolorach i matowym wykończeniu. Dlatego, jeśli zastanawiamy się, jakie guziki wybrać do naszego stroju — garnituru, kurtki czy koszuli, możemy wziąć pod uwagę stopień formalności ubioru.

Przyszywanie guzików to nic trudnego. Jednak zdarza się, że te przyszyte fabrycznie często odpadają lub trzymają się na tzw. jednej nitce. Można temu zaradzić. Istnieje kilka sposobów, żeby skutecznie przyszyć guziki.

Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie do tego celu nici dentystycznej, dzięki, której guziki będą trzymać się lepiej. Można również zwykłą nić pokryć bezbarwnym lakierem do paznokci i ręcznie przyszyć guzik do materiału. Nić będzie wtedy mocniejsza i mniej podatna na urywanie. Taki lakier można również wykorzystać do konserwacji drewnianych guzików, które straciły swój pierwotny kolor i blask.

Zaloguj się aby skomentować

Dodaj komentarz

wróć