Jakie wyróżniamy typy rękawów?

Rękaw to jeden z ważniejszych elementów ubrania. Jeśli decydujemy się na uszycie koszuli lub sukienki z długim rękawem musimy wiedzieć jak prawidłowo to zrobić. Zazwyczaj łączy się on z ubraniem za pośrednictwem szwu okalającego ramię.

Wyróżniamy wiele typów rękawów. Każdy z nich wymaga zastosowania innej techniki krawieckiej. Najczęściej wyróżnianymi rodzajami rękawów są: rękawy wszywane, koszulowe zwykłe, raglanowe i kimono. Pod względem długości natomiast dzielimy je na krótkie, trzy czwarte i długie.

Rękawy wszywane

Rękaw wszywany połączony jest z ubraniem za pomocą szwu w pasze otaczającego ramię. Szwy umieszczone na ramionach oraz boczne są łączone wcześniej. Rękaw już przed przymocowaniem do pachy jest już ukończony. Aby zamontować go, musi być on szerszy od średnicy pachy, aby nakryć górne zakrzywienie ramienia.

Rękawy koszulowe zwykłe

Rękaw koszulowy zwykły wszywany jest w pachę przed połączeniem szwów rękawa oraz szwów ubrania. Nie wymaga on właściwie zastosowania luźnego ściegu podczas przyszywania do ubrania. Najlepiej sprawdzi się w strojach sportowych.

Rękawy raglanowe

Rękaw raglanowy znacznie różni się od zaprezentowanych wcześniej rodzajów. Sięga on bowiem aż do dekoltu i przymocowany jest do przedniej i tylnej części ubrania za pomocą długiego, ukośnego szwu biegnącego pod ręką. Rękaw ten jest niezwykle komfortowy i wygodny, może być wyposażony w szew na ramieniu, zaszewkę w okolicy ramienia lub też być całkowicie pozbawiony szwu.

Rękawy kimono

Rękaw kimono nie wymaga tradycyjnej pachy. Jest on bowiem wycięty w jednym kawałku wraz z przednią i tylną częścią ubrania. Ubranie ma wówczas szwy na ramionach oraz szew boczny, który to biegnie aż po spód rękawa.

Zaloguj się aby skomentować

Dodaj komentarz

wróć