JEANS – znany od zawsze, czyli od kiedy?

Prawdopodobnie ilość osób, które nie miałyby w swojej szafie chociaż jednej sztuki spodni jeansowych, jest niewielka. Materiał uwielbiany i doceniany za swoją wygodę oraz powszechność przez wielu. Jakie są jednak początki jeansu i z czego jest zrobiony?

Zacznijmy od tego, że pierwsze pogłoski o jeansach można już znaleźć w epoce renesansu. Jednak swoją sławę zdobyły dopiero w wieku XIX kiedy to Levi Strauss założył hurtownię w Stanach Zjednoczonych w 1853 roku. W tamtych czasach były to spodnie robocze stworzone z myślą o osadnikach, górnikach i farmerach.  Jednak do tej pory istnieje przedsiębiorstwo Levi Strauss & Co., które teraz tworzy modne ubrania znane na całym świecie. Boom na jeansowe spodnie, spódnice, koszule, sukienki czy buty rozpoczął się w latach 80. XX wieku.

Jeans to inaczej denim. Jest to bawełniana tkanina o splocie skośnym, która obecnie zabarwiana jest syntetycznie na wiele kolorów. Dawniej jednak korzystano z naturalnych barwników. Jeansy zabarwiano na kolor indygo, który był pozyskiwany z liścia indygowca barwierskiego.

Roczna produkcja tradycyjnych jeansów, czyli niebieskich, wynosi około miliard sztuk. Ciągle występuje stały popyt na jeansowe wyroby. Co ciekawe pierwszy model spodni nadal jest produkowany w niezmienionej formie, czyli posiada 4 kieszenie i 1 małą kieszonkę  z przodu.

Możemy wyróżnić 3 główne rodzaje jeansów ze względu na szerokość nogawki, krój i stan. Dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie. Jeansy nie tylko należą do ponadczasowej mody i trendów, ale są przede wszystkim wytrzymałe i wygodne.

Zaloguj się aby skomentować

Dodaj komentarz

wróć