Kaszmir — drogocenne włókno z Himalajów

Nie gryzie, oddycha i jest niezwykle lekki. Kaszmir. Jedno z najbardziej cenionych włókien na świecie. Nikt nie chciałby nosić „drapiącego” szalika albo czapki, która drażni czoło. Nie wspominając już o swetrze, powodującym dyskomfort przy każdym ruchu.

Kaszmir przeciwstawia się powyższym cechom. Dzięki swoim naturalnym właściwościom jest delikatny, miły dla ciała i co ważne sprężysty. Nie odkształca się, a wręcz odwrotnie, po rozciągnięciu, wraca do swojej pierwotnej formy. Połyskujące włókna nadają tej wełnie sznytu i eleganckiego charakteru. Co bystrzejsze oko, już z daleka potrafi rozpoznać kaszmir. Stąd nierzadko w second-handach można spotkać osoby, które spośród wielu różnych, często wątpliwej jakości materiałów, „łowią” drogocenne perełki.

Jednakże kaszmir to nie tylko zalety. Jak każde włókno ma również swoje wady. Jedną z nich jest fakt, iż mole wprost uwielbiają ten rodzaj wełny. Jeśli nie zadbamy odpowiednio o przechowywanie ubrań, możliwe, że prędzej czy później te małe latające szkodniki zaczną przy nich ucztować.

Mimo to największą wadą wciąż pozostaje cena, która potrafi sięgnąć najwyższych wartości. Dlatego, jeśli jesteście w sklepie i jakiś sweter lub szalik wydaje wam się nieprzyzwoicie drogi, zerknijcie, czy w składzie nie ma właśnie kaszmiru. Produkuje się go z wełny, żyjących w ekstremalnych warunkach, kóz kaszmirskich. Są to azjatyckie zwierzęta, które hoduje się niedaleko Himalajów — w górach Kaszmiru. Są to tereny Indii, Pakistanu, Nepalu i Chin. Kaszmir, a właściwie puch, który zrzucają z siebie kozy, jest dodatkowo ręcznie wyczesywany z piersi i brzuchów tych wyjątkowych zwierząt.

Wyroby kaszmirowe zazwyczaj opatrzone są informacją, która potwierdza, że w składzie występuje to miłe włókno. Najwyższe ceny osiągają te części garderoby, przy których zobaczymy napis „100% cashmere” lub „Pure cashmere”.

Zaloguj się aby skomentować

Dodaj komentarz

wróć