Kilka słów o podszewkach

Czym właściwie jest podszewka? Jest to dodatkowa warstwa materiału, która wykorzystywana jest do wykończenia ubrania, wszywana jest w wewnętrzną stronę ubrania. Wiele osób rezygnuje z podszewki, a to błąd, ponieważ jej zastosowanie ma wiele zalet.

 

Po pierwsze, nadaje ona projektowi wykończonego wyglądu. Strój ze wszytą podszewką zawsze wygląda schludniej i lepiej się nosi. Utrzymuje ona kształt ubrania i zapobiega jego rozciąganiu, dzięki czemu rzecz posłuży nam dłużej. Warto też zaznaczyć, że wszycie dodatkowej warstwy materiału zawsze ociepli strój, a noszenie go będzie przyjemniejsze.

Rodzaje podszewek

 

Podszewki różnią się od siebie, najczęściej dzieli się je na trzy rodzaje:

  • Konstrukcyjne – w tym wypadku podszycie i materiał są traktowane jako jedna warstwa, a elementy ubrania i podszycia mają dokładnie taki sam kształt.
  • Wolno-wiszące – taki rodzaj najczęściej stosuje się w spódnicach, sukienkach i spodniach. Jest ona około 2 cm krótsza od ubrania i nie zostaje przyszyta wzdłuż krawędzi dolnej
  • Gładkie – pozwala ona na wykończenie kamizelek, topów oraz marynarek i płaszczy. Taki rodzaj podszewki często zastępuje obszycie i ostatecznie wykańcza ubranie.

Jaki materiał wybrać?

 

Standardowo do materiałów z których tworzone są podszewki zaliczamy te, które za stuprocentowej bawełny, poliestrowe albo wiskozowe. Rzadziej stosuje się się aksamit, płótno. Zdarza się też tak, że jako podszewkę można użyć wełny, jednak są to pojedyncze przypadki.

Podszewka to ważny element ubioru, warto o tym pamiętać przy tworzeniu projektu.

Zaloguj się aby skomentować

Dodaj komentarz

wróć