O niciach słów kilka

Zaczynając swoją przygodę z szyciem można dostać zawrotu głowy od ilości nici dostępnych na rynku. Dzięki temu artykułowi poznasz najpopularniejsze ich rodzaje oraz dowiesz się, które sprawdzą się do jakich tkanin.

Pierwszym podstawowym rozróżnieniem jest to, do czego dana nić ma służy. Wyróżnić można nici:

  • krawieckie
  • służące do szycia ręcznego,
  • do obuwia,
  • ozdobne,
  • techniczne

 

Takie proste rozgraniczenie ułatwia wybór – kiedy wiesz już, jak chcesz wykonać swój projekt, np. ręcznie lub na maszynie, wybierasz nici z pośród danej kategorii.

Nici podzielić można również ze względu na rodzaj surowca, z którego są wykonane. Naturalne – do nich zaliczamy nici lniane, są one bardzo mocne i wykorzystuje się je do szycia toreb. Do tego rodzaju wchodzą również te wykonane z bawełny, jednak nie są one wykorzystywane tak często jak kiedyś, ponieważ często się zrywają i nie są odporne na działanie czynników zewnętrznych. Natomiast te syntetyczne są zdecydowanie bardziej wytrzymałe, bardziej odporne na tarcie i działanie chemicznych substancji. Cechują się również większą odpornością na wilgoć, pleśń i insekty.

Na szpulkach znaleźć możecie numerację – odnosi się ona do grubości nici. Tutaj zasada jest prosta, im wyższe oznaczenie, tym większa grubość. W zależności od materiału, który wybieramy dostosować musimy dostosować odpowiedni rodzaj nici. Do materiałów takich jak trykot, woal czy cienkie płótna idealnie sprawdzą się nici cienkie z jedwabiu, bawełny, natomiast do materiałów grubych, takich jak denim czy tweed wykorzystać musimy nici o grubym splocie, które utrzymają materiał w ryzach i nie będą się rozjeżdżać.

Wybór ten jest bardzo ważnym wyborem, który może zaważyć na trwałości wykonanego przez nas projektu – należy więc chwilę się zastanowić i dobrać nici pasujące do wybranego przez nas materiału i techniki wykonania.

Zaloguj się aby skomentować

Dodaj komentarz

wróć