Poliamid — popularne włókno syntetyczne

Wraz z wiosną przychodzi czas na porządki. Warto zacząć od szaf i sprawdzić co ukrywa się na ich dnie. Zaginione marynarki, o których zapomniałyśmy, nienoszone od lat spodnie, t-shirty, a nawet stroje kąpielowe. Z pewnością wśród ubrań mamy takie, które w całości są wykonane z poliamidu lub zawierają tylko jego domieszkę.

Warto wiedzieć, z jakich materiałów jest wykonana odzież, którą nosimy na co dzień. To istotna kwestia, ponieważ tkaniny dzielą się na takie, które są pochodzenia naturalnego, jak i sztucznego. To oznacza, że różnią się od siebie nie tylko składem, ale również właściwościami. Niektóre będą komfortowe dla naszej skóry, a inne wręcz przeciwnie. Niewątpliwie zwolennicy naturalnych materiałów zakwestionują noszenie sztucznych tkanin.

Jednak w dzisiejszych czasach łączenie włókien to norma. Projektanci mody sięgają po wszystkie dostępne materiały, zestawiają je ze sobą i obmyślają kolejne stylizacje, bez względu na to, czy sukienka zostanie uszyta z bawełny, wiskozy, czy poliestru.

A co z poliamidem?

Słysząc tą nazwę od razu na myśl przychodzi poliester. To dobry trop, ponieważ oba włókna są pochodzenia syntetycznego. Obok nich występują jeszcze włókna poliakrylonitrylowe i poliuretanowe. Wszystkie cztery rodzaje cechują się podobnymi właściwościami, jednak każdy różni się od siebie nasileniem. Ta teoria sprawdza się również w przypadku poliamidu. Posiada on podobne do innych włókien sztucznych właściwości. Jednak różni się od poliestru sposobem pozyskiwania. Poliamidu używa się do produkcji pończoch, kurtek sportowych, podszewek, wstążek, tasiemek, sukienek lub koronek. To bardzo popularne włókno, znane również jako nylon, stilon i polana.

Historia poliamidu rozpoczyna się w latach 30 w USA. Włókno zostało opracowane przez wybitnego chemika Wallace’a Carothersa w Wilmington. Początkowo służyło jedynie do produkcji pończoch. Jednak kiedy zdecydowano się na masową produkcję nylonu – wybuchła rewolucja, która na zawsze odmieniła rynek odzieżowy i włókienniczy. W jednej chwili zapanowała moda na stylon, który niemalże wyparł naturalne tkaniny. Wszyscy mówili o niezwykłych właściwościach poliamidu, który od samego początku pretendował do miana sztucznego jedwabiu.

Jednak poliamid to mimo wszystko więcej wad niż zalet. To materiał, który praktycznie nie oddycha. Dlatego noszenie odzieży z nylonem bezpośrednio na nagą skórę nie jest komfortowe. Ponadto poliamidy, które wystawione są na długotrwałe działanie promieni słonecznych, szybko blakną i żółkną. Stąd stroje kąpielowe w jasnym kolorze, wykonane ze stylonu często niszczą się po jednym sezonie. Ubrania z poliamidem są mało przyjemne w noszeniu. Wynika to z naturalnej sztywności tego materiału. Jednak mimo wszystko, w przemyśle odzieżowym poliamid zajmuje wyższe niż poliester, miejsce w hierarchii włókien syntetycznych.

Zaloguj się aby skomentować

Dodaj komentarz

wróć