Ekspresowa torba z filcu w jedno popołudnie ;)
średni
0
zaloguj się aby zagłosować
Potrzebne będą dwa większe kawałki filcu, nieco filcu na uszy i patkę z magnesem. Pas parciany, sprzączki do tego pasa, ćwieki, aplikacje lub inne, podobające nam się ozdoby. Przyda się także materiał na podszewkę (np. bawełna), może być potrzebny także dość długi kawałek lamówki bądź tasiemki do wykończenia torby (zakrycie brzegów filcu i podszewki przy otworze torby). No i kubek gorącej kawusi i do dzieła :)
krok 1
Szykuję sobie wykrój filcu wg. takich rozmiarów, jak na zdjęciu. Po obcięciu szarych elementów, torba po zszyciu będzie miała prostokątny kształt. Gdyby zostawić całkowity kształt, czyli wymiary 48/40 z wyciętymi tylko kwadracikami w dolnej części, torba będzie szersza w górnej części. Wycinam także podszewkę, ale o wymiarach zwiększonych o 2 cm (po co? by luźno się układała w torbie).
krok 2
Wycinam dodatki do torby, tj na zdjęciu. Patka na magnes składa się z dwóch elementów. Ten dłuższy i cieńszy ma być na wierzchu patki. Zanim zabierzemy się do zszycia tych dwóch kawałeczków, w szerszy od spodu mocujemy magnes. Metalowe zagięcie magnesu schowa się zatem pomiędzy dwie warstwy filcu. Gdy już magnes jest zaczepiony, naszywamy węższy pasek i patka gotowa. Uszy do torebki to dwa paski zszyte przez pół na prawie całej długości. Ja zostawiam jakieś 5-6 cm na zamocowanie do torby. Te uszy mają dodatkowo czarne wstawki: kawałek podwiniętego atłasu o wymiarach ok 6/45. Zanim zszyję uszy przez pół, nakładam na nie atłas i nadmiar jego podwijam pod spód. Gdy zginam i szpilkuję filc na pół wzdłuż, mam już otulone te uszy atłasem, ładnie i estetycznie skrytym pomiędzy warstwami filcu. Teraz mogę te uszy śmiało zszyć i cieszyć się ich dodatkowym czarnym atutem :) Pas parciany 1,5m + pas około 6-7cm. Do tego regulator i jedna ramka. Ważne by regulator wcześniej "popróbować", dobrać odpowiedni na szerokość do pasa parcianego.
krok 3
Mamy już elementy torby i podszewki, więc to jest dobry etap do ozdobienia ich. Na filc naszywamy aplikacje, kokardki, łańcuszki, koronki, co tylko nam wpadnie do głowy. Na elementy podszewki naszywamy kieszonki, kieszenie, przegródki, przelotki na długopisy nawet :) Na zdjęciu jest dokończona już torba, ale pokazana jest naszywana kieszeń z zamkiem.
krok 4
Naszywam gotowe uszy na elementy z filcu. Ważne, by dobrać sobie odpowiednią szerokość rozmieszczenia zamocowania tych uszu. Najlepiej przyszpilić i przyłożyć taki prototyp do siebie. Bardzo ważne, by zamocować te uszy kawałek od brzegu filcu, bo brzeg jeszcze będziemy okładać lamówką, więc zbyt blisko naszyte uszy będą przeszkadzać. Około 2 cm luzu od brzegu to minimum jaki ja stosuję. Naszywamy patkę na tylną część torby w jej środku. Też minimum 2cm od brzegu. Na przedniej części torby mocujemy drugą część magnesu (około 3-4 cm od brzegu filcu).
krok 5
Pora na zszycie filcu: przykładam oba elementy prawą stroną do siebie i zszywam oba boki i dno. Narożniki, które początkowo miały wycięte małe kwadraciki, teraz zszywam tworząc tym samym dno. Wywijam torbę na prawą stronę. Identycznie postępuję z podszewką. Prawe strony położone na siebie zszywam, wpierw boki, potem narożniki.
krok 6
Teraz gdy mam już prawie gotową torbę, mogę naszyć pas parciany. Na jednym boku na szwie naszyję wcześniej przygotowany pas parciany 6cm. Wpierw końce pasa zatopię ogniem z zapalniczki, by się nie pruł. Biorę ten paseczek i nawlekam na niego ramkę. Zszywam. Teraz przykładam do torby na szwie (pamiętając o 2cm od góry na lamówkę), szpilkuję dla pewności (pas parciany łatwo suwa się po filcu) i mocuję porządnie. Przez ramkę przewlekam pas 1,5m i przekładam przez regulator. Tę jedną końcówkę pasa zszywam przy regulatorze, drugą na szwie bocznym torby. (na fotce po lewej regulator, po prawej ramka)
krok 7
Dno torby wykładam ćwiekami, robiąc takie 4 mini nóżki.
krok 8
Do torby wkładam podszewkę, przypinając szpilkami dopasowuję ją do otworu. Gdy okaże się, że jest jej za dużo, robię mini fałdki i po kłopocie. Stębnuję nie za daleko od brzegu.
krok 9
Lamówka! Czas teraz na eleganckie wykończenie torebki. Jeśli chcemy to lamówkę możemy sobie darować, ale trzeba wcześniej podszewkę podwinąć i równo wszyć. Będziemy mieć surowy brzeg torby połączony z podszewką. Lamówka delikatnie wygładzi nasze brzegi i ukryje łączenie tych dwóch materiałów. Ja wpierw przyszpilam lamówkę/tasiemkę zanim ją przyszyję, gdyż lubi się suwać, niestety ;(
krok 10
Ot, i cała robota. Torba gotowa :))) Miłego noszenia!
wróć