Komplet pościeli
łatwy
0
zaloguj się aby zagłosować
Bawełniany komplet pościeli z zakrytym zamkiem. Poszwa na kołdrę o wymiarach 200cm x 150cm, a poszewki na poduszki o wymiarach 80cm x 60cm.
krok 1
Wybieramy odpowiednią tkaninę, w tym przypadku najlepsza będzie bawełna. Potrzebne jest 6 m tkaniny. Przed szyciem tkaninę dekatyzujemy, poprzez wypranie i wyprasowanie.
krok 2
Odmierzamy odpowiednie długości materiału i dodajemy zapasy na szwy oraz wszycie zamka: - poszwa na kołdrę: 2 kawałki tkaniny o wymiarach ok. 210cm x 160cm - poszewki na dwie poduszki: 4 kawałki tkaniny o wymiarach ok. 85 cm x 70 cm Następnie wycinamy poszczególne elementy z tkaniny.
krok 3
Na dolnych krawędziach tkaniny należy zaznaczyć marginesy szwu potrzebne do wszycia zamka (węższy margines ma szerokość 1cm, a szerszy - 3cm) i zawinąć materiał dwukrotnie, jak na poniższym zdjęciu:
krok 4
Szpilkami przymocowujemy taśmy zamka do marginesów szwu. W przypadku węższego marginesu taśmę zamka trzeba przymocować na jego górnym końcu, aby ząbki wychodziły poza krawędź marginesu. Natomiast na szerszym marginesie taśmę zamka przypinamy na końcu dolnej krawędzi. Chodzi o to, aby po złożeniu dwóch krawędzi materiału taśmy zamka zbiegły się i dały się zapiąć oraz były przykryte przez warstwą materiału.
krok 5
Przyszywamy zamek do materiału. Do szycia można wykorzystać zwykła stopkę, bądź tą do wszywania zamków :)
krok 6
Zrobić blokadę zamka. Odmierzyć około 5cm od bocznych krawędzi poszwy i przeszyć warstwę materiału z szerszym marginesem w poprzek zamka. Dzięki temu powstanie zamknięty prostokąt, który zabezpieczy zamek przed niepożądanym odpinaniem się. UWAGA! Należ pamiętać, aby przed tym krokiem przesunąć suwak zamka na środek, aby uniknąć zaszycia go w blokadzie :)
krok 7
Spiąć szpilkami dwie warstwy materiału, prawa strona do prawej. Jeśli ktoś woli może zrobić fastrygę, ja jednak zrezygnowałam z tego kroku, bo przy tak ogromnym kawałku materiału zajęłoby mi to sporo czasu. Następnie przestębnować poszwę na około. Następnie wykończyć krawędzie poprzez przeszycie zygzakiem lub overlockiem.
krok 8
W taki sam sposób uszyć poszewki na poduszki. Komplet pościeli gotowy! :) Prawda, że proste!?
krok 9
Do szycia pościeli, można zastosować dwa kolory bawełny, wtedy uzyska się dwustronny komplet.
wróć