Bawełniane literki
średni
0
zaloguj się aby zagłosować
Z racji tego, że już za kilka tygodni pojawi się na świecie mała Ola, postanowiłam uszyć kilka wyprawkowych gadżetów. Jednym z nich są bawełniane, wypełniane literki, ułożone w imię córeczki. Moje literki znajdą swoje honorowe miejsce, przywiązane do szczebelków łóżeczka. Sprawdzą się także idealnie jako prezent na Baby Shower, zabawka dla niemowlaka lub gadżet do nauki alfabetu dla starszego dziecka. Kilka kawałków bawełny-mnóstwo zastosowań. Każdy może spersonalizować literki według własnego gustu. Wzorów i kolorów bawełny jest mnóstwo :-) Zapraszam do skorzystania z przepisu.
krok 1
Przybory potrzebne do wykonania liter 1. Wydrukowane wzory literek-projektowałam swoje w programie GIMP i drukowałam w formacie A4 na zwykłym papierze. Można także narysować je samodzielnie. 2.Materiał: najlepiej bawełna w kilku wzorach lub kolorach. Polecam wykorzystać skrawki materiału pozostałe z poprzednich projektów szyciowych. Nie napisze ile materiału należy przygotować, ze względu na to, że wszystko zależy od wielkości i wzorów liter. 3. Wypełnienie: u mnie idealnie sprawdziły się kulki silikonowe do wypełniania np. poduszek. Są hypoalergiczne, nadające się do prania i bezpieczne dla dziecka. Zakupiłam 0,5 kg kulek w cenie 8zł, zużyłam niecałą połowę z tego. 4. Pozostałe: znikający mazak lub mydełko krawieckie, nożyczki, szpilki, mała igła z nitką (najlepiej posiadać drugą igłę w zapasie), przyrząd do prucia szwów (idealny do odcinania nitek), maszyna do szycia (można pobawić się w szycie ręczne, ale zajmuje trochę więcej czasu), wstążki, kokardki do dekoracji. 5. Odrobina cierpliwości :-)
krok 2
W pierwszej kolejności wycinamy literki i przypinamy szpilkami, odbiciem lustrzanym, do lewej strony materiału złożonego na pół.
krok 3
Następnie mazakiem krawieckim lub mydełkiem odrysowujemy literki po obwodzie. Jest to dobry moment aby powiększyć rozmiar liter, jeśli uznamy to za słuszne. Następnie wycinamy z materiału prostokąt z odrysowaną literką.
krok 4
W kolejnym kroku obszywamy litery po obwodzie. Polecam przeszyć dwukrotnie. Sprawi to, że szwy nie rozejdą nam się podczas wypełniania. Obszywając, pamiętajmy o pozostawieniu dziurki na wywinięcie liter na prawą stronę a następnie wypełnienie kulkami. Otwór nie musi być duży. Litery, które mają odrysowany środek (A,O,D,R itd.), obszywamy po całym obwodzie. Za otwór do wypełniania posłuży nam środkowa część. W tym kroku warto także wszyć wstążki, na których litery zawisną. Umieszczamy wstążkę złożoną na pół, między dwa kawałki materiału w literce (tak, aby po wywinięciu na prawej stronie znalazły się dwa końce wstążki), przypinamy szpilką i przeszywamy, najlepiej podwójnie.
krok 5
Następnie wycinamy literki przy krawędzi obszycia (ja wycinałam ok 0,5 cm od krawędzi) i wywijamy na prawą stronę, przez pozostawiony otwór. Literki, które posiadają środek, zostawiamy na lewej stronie. Zajmiemy się nimi w osobnym kroku, gdyż zasada ich tworzenie jest troszeczkę inna :-)
krok 6
W tym momencie przyda się odrobina cierpliwości :-) Wypełniając litery, nie starajmy się robić tego szybko i na siłę. Po obróceniu literek na prawą stronę, polecam je zaprasować. Następnie wypełniamy literki kulkami silikonowymi, tak aby nabrały odpowiedniego kształtu i grubości. Następnie zaszywamy dziurkę ściegiem krytym lub przeszywamy na maszynie. W ostatnim kroku przyszywamy kokardkę do dekoracji w wybranych miejscach (pamiętajmy aby wykonać to estetycznie-pośpiech nie jest wskazany) I gotowe... :-) W kolejnym kroku pokażę, jak wykonać literki , które posiadają środek.
krok 7
Tak jak pisałam wcześniej, literki, które posiadają środek, należy obszyć po całym obwodzie a zostawić nieobszyty środek. Następnie w środku rozcinamy materiał tak jak na zdjęciu i zaprasowujemy do boków. Zasada ta dotyczy wszystkich liter tego rodzaju. Przewracamy literkę na prawą stronę. Ponownie zaprasowujemy. Obszywamy środek na maszynie lub ręcznie, zostawiając jeden bok środka w celu wypełnienia literki. Wypełniamy kulkami, identycznie jak przy pozostałych literach i zszywamy bok, który pozostawiliśmy. Następnie doszywamy kokardki do dekoracji. I gotowe ... :-) Po wykonaniu wszystkich liter, możemy przywiązać je do długiej tasiemki i powiesić na ścianie lub przy łóżeczku dziecka.
wróć