Sukienka bez wykroju
średni
0
zaloguj się aby zagłosować
przygotowałam tutorial na prostą sukienkę z kieszeniami. Muszę jednak od razu zastrzec, że nie jest to profesjonalna metoda tworzenia wykroju, jednak chciałam, byś mogła spróbować stworzyć coś zupełnie od zera bez kupowania Burdy czy innej gazety z gotowymi formami.
krok 1
Poniżej przedstawiam Ci kształt sukienki, jest to prostokąt, który najlepiej najpierw rozrysuj sobie na kartce. Ja zrobiłam szeroką sukienkę, dlatego w obwodzie na dole ma aż 120 cm. Oczywiście Ty możesz zrobić ją mniejszą, to samo tyczy się długości. Pokazuję Ci jak ja rozmieściłam wszystkie wymiary (przód):
krok 2
Przerywana linia na górze to dekolt wraz z linią ramion, należy po tej linii wyciąć później materiał (oczywiście po dodaniu na szew), natomiast przerywane kwadraty na linii bioder (to ta pozioma) obrazują, w którym miejscu będą znajdowały się kieszenie, jednak tutaj nic nie wycinasz, linie te są orientacyjne. Na rysunku widać tylko przód, ale tył wygląda identycznie, jedyną różnicą jest fakt, że nie doszywamy tam kieszonek. Pamiętaj, by zaznaczyć na materiale miejsce występowania kieszeni a następnie naciąć je delikatnie na 2-3mm. Ułatwi to późniejszą pracę. Pamiętaj także o dodaniu wszędzie dodatków na szwy i podwinięcia. Po wykrojeniu powinnaś otrzymać takie oto części z podwójnie złożonego materiału: -górna część przodu i tyłu (w sumie 2) -dolna część przodu i tyłu (w sumie 2) -kieszonki (w sumie 4)
krok 3
Próbną sukienkę na potrzeby tutorialu uszyłam z surówki bawełnianej, ponieważ na czerni nie było dobrze widać niektórych elementów, które będę omawiać. Nie obrzucałam nigdzie brzegów, ale Ty oczywiście musisz to zrobić w swojej sukience z właściwego materiału, co też ja zrobiłam w czarnej ze zdjęć. Przystępujemy do zszycia w tyle części górnej i dolnej, obrzucamy na zygzaku ten szew i zaprasujemy w dół.
krok 4
Możesz na chwilę odłożyć tą część, bo teraz zajmiemy się przodem. Doszyj do dolnej części przodu (czyli do paska 60x 40+ szwy i podwinięcia) pojedyncze części kieszonek. Skąd masz wiedzieć gdzie to zrobić? Na rysunku zaznaczyłam miejsce, gdzie znajdują się kieszenie oraz wymierzyłam przerwę pomiędzy nimi. Ty powinnaś mieć nacinki, które zrobiłaś podczas krojenia, ale jeśli zapomniałaś o tym kroku, to teraz szybko to wymierz, przypnij i przyszyj kieszonki na 1 cm od krawędzi.
krok 5
Zaprasuj kieszonki w dół, a następnie po ich wierzchniej części przeszyj jak najbliżej powstałego przed chwilą szwu. Szyjesz po kieszeni i po szwie pod spodem, pamiętaj aby go przypilnować, dzięki temu kieszonki w późniejszym etapie ładniej się odwiną.
krok 6
To samo musisz zrobić z pozostałymi dwoma kieszeniami- przyszyj je do górnej części przodu i zaprasuj ale pomiń ostatni krok, czyli stębnowanie po kieszeni i szwie. Tutaj jest on niepotrzebny, a wręcz zepsuje późniejszy efekt. Kieszenie przymocowane? Czas połączyć je ze sobą. Przyłóż górną część przodu z dolną (prawą do prawej), kieszonki powinny bez problemu na siebie nachodzić. Teraz musisz to wszystko maszynowo połączyć.
krok 7
Poniżej zaznaczyłam kolorem czerwonym jak powinnaś to zrobić. Szyj chwilę po poziomej linii dojeżdżając do wcześniej wykonanego szwu, następnie zjedź do pierwszej kieszeni, zszyj przerwę między nimi, kolejną kieszeń i pozostały krótki odcinek poziomy.
krok 8
Teraz wywiń to wszystko na prawą stronę i uprasuj, powinnaś zobaczyć gotowe kieszonki w całej krasie :)
krok 9
Przyłóż prawą stroną do prawej przód i tył. Pamiętaj, by poziome linie bioder się spotkały. Zszyj wzdłuż do wysokości Twojej pachy (trzecia szpilka od lewej). Ja ten podkrój zrobiłam głęboki, Ty możesz zdecydować o tym sama.
krok 10
Po zszyciu boków pozostaje wykończenie dekoltu, rękawów i dołu. Możesz to zrobić najpierw obrzucając brzeg, a następnie podwinąć i przeszyć na 1 cm od krawędzi, ale nie polecam tego sposobu, bo źle prezentuje się szczególnie na łuku w dekolcie (co do dołu i rękawów- powinno być ok). Jeśli masz gotowe rękawy, dekolt i dół, to oznacza, że możesz już założyć swoją pierwszą uszytą sukienkę :) Poniżej moja sukienka, jak na razie ulubiona :)
wróć