Rodzaje maszyn do szycia

Przed kupnem własnej maszyny do szycia warto zapoznać się z ich rodzajami, z tym czym się różnią i komu są dedykowane. Maszyny do szycia dzielą się na trzy podstawowe grupy: mechaniczne, elektroniczne oraz komputerowe.

Maszyny mechaniczne mają najwięcej wspólnego ze starymi, sterowanymi manualnie maszynami. Dedykowane są szczególnie osobom zaczynającym swoją przygodę z szyciem, charakteryzuje je niewielka ilość ściegów- prosty, do obrzucania, elastyczny i zygzak. Płynna lub skokowa regulacja szerokości i gęstości ściegu czy możliwość zmiany położenia igły- przynajmniej od centrum stopki do lewej.

Maszyny mechaniczne dzielimy na te z chwytaczem wahadłowym oraz te z chwytaczem rotacyjnym. Modele z chwytaczem wahadłowym najczęściej są głośne i ich dźwięk przypomina klasyczną maszynę do szycia, natomiast te z chwytaczem rotacyjnym pracują dużo ciszej, mają również bardziej rozbudowany transport. Wybór ściegów w maszynach mechanicznych polega natomiast na ręcznym ustawieniu specjalnego pokrętła lub suwaka, dzięki czemu samodzielnie wybieramy ścieg,ustawiamy jego gęstość i szerokość. Maksymalną szerokość ściegów w maszynie mechanicznej to zazwyczaj 5 mm.

Maszyny komputerowe natomiast mają wbudowaną pamięć, dzięki czemu mogą zapamiętywać sekwencje wzorów i konkretne ustawienia dla danego ściegu – również po wyłączeniu i włączeniu maszyny, co jest niesamowicie wygodne. Maszyny komputerowe to tak naprawdę takie maszyny elektroniczne, które umożliwiają zapisywanie własnych ustawień. Dzięki czemu możemy tworzyć własne wzory czy napisy i zapisywać je w pamięci podręcznej, tak aby później w łatwy sposób z nich skorzystać! Co ciekawe maszyny te mają też literki, co pozwala wyszywać alfabet. To najnowocześniejsze modele maszyn, które sprostają oczekiwaniom najbardziej wymagających użytkowników- polecane są przede wszystkim osobom, które z szyciem są za pan brat!

Zaloguj się aby skomentować

Dodaj komentarz

wróć