Rodzaje zapięć odzieży

Zapięcia. Są nieodłącznym elementem naszej garderoby. Bez nich wiele części odzieży mogłoby nie spełniać swojej roli. Pozwalają na łączenie krawędzi, jednak mogą posiadać również funkcję dekoracyjną.

Ich dobór powinien zależeć nie tylko od wyglądu i przeznaczenia stroju, ale też ciężaru i rodzaju tkaniny. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym rodzajom zapięć.

Zamek błyskawiczny
Jest powszechnie wykorzystywany przy wykończeniu odzieży wierzchniej, bluz, toreb, śpiworów, plecaków, a także rozporków. Stanowi chyba najłatwiejszy i najszybszy sposób połączenia dwóch elementów tkanin. Składa się z dwóch rzędów, przylegających do siebie plastikowych lub metalowych ząbków. Można wyróżnić kilka podkategorii zamków:

-zamki spiralne: przeznaczone są do odzieży lekkiej takiej jak bluzki, swetry, czy spódnice,
-zamki kostkowe: znajdują swoje zastosowanie jako element dekoracyjny strojów wieczorowych i karnawałowych; są również wykorzystywane przy produkcji odzieży sportowej,
-zamki metalowe: używane najczęściej do ubrań wykonanych z jeansu.
Guziki
Drugi, po zamkach, najpopularniejszy sposób łączenia tkanin. Służy do zapięcia wykończeń odzieży, takich jak mankiety, kołnierzyki, czy zakończenia spodni, czy spódnic. Ponadto jest szeroko wykorzystywany przy konfekcji odzieży delikatnej, takiej jak koszule i bluzki. Może być wykonany z przeróżnych materiałów m.in. plastiku, szkła, drewna, masy perłowej, włókna czy tkaniny. Najczęściej produkuje się go w kształcie koła. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje guzików:

  • przyszywany: z jedną bądź czterema dziurkami,
  • z uszkiem: z metalowym, materiałowym lub plastikowym uszkiem przymocowanym do ubrania.
    Inne rodzaje zapięć

Oprócz zamków i guzików sporą popularnością cieszą się również rzepy. Są przede wszystkim częścią obuwia sportowego, zwłaszcza tego dla dzieci. Składają się z pary nylonowych pasków, z których jeden pokryty jest małymi haczykami, a drugi pętelkami. Innymi rodzajami zapięć są też: haftki, sprzączki (przy paskach) i zatrzaski (służące do zapięcia ubrań, w miejscach, gdzie niezbędne jest gładkie i płaskie połączenie).

To, jaki sposób zapięcia wybierzemy, zależy wyłącznie od nas.

Zaloguj się aby skomentować

Dodaj komentarz

wróć