Włókna naturalne vs sztuczne

Dobór odpowiedniej tkaniny, z której chcemy uszyć nasze cudeńko wcale nie jest prosty! Często spotykamy się z pytaniami jaką tkaninę wybrać na spodnie, jaką na sukienkę?

Wszystko zależy od tego jak chcecie żeby dana tkanina się zachowywała. Ma być przewiewna, odporna na ścieranie, nie kurcząca się? Warto poznać podstawowe typy tkanin tak aby wiedzieć, którą do czego wykorzystać, tak aby nie tylko dobrze się szyła, ale i nosiła.

Jakie są więc zalety włókien naturalnych, a jakie ich wady? Z pewnością ogromnym ich plusem jest to że się nie elektryzują oraz trzymają ciepło- są więc idealne na zimę. Ponadto są odporne na ścieranie, nie kurczą się i są wytrzymałe. Nie mechacą się oraz dobrze barwią. Co nie jest ich mocną stroną? To że wolno schną i się gniotą, więc zawsze w pogotowiu musimy mieć żelazko! Nie są również odporne na roztocza i pleśni oraz w miejscach złożenia mogą ulegać zniszczeniu. Ponadto niektóre z nich takie jak wełna mogą się wyciągać.

Co natomiast z włóknami chemicznymi? Przemawia za nimi fakt że szybko schną i są łatwe w konserwacji. Są odporne na światło, dzięki czemu bez obawy możemy je suszyć na polu. Można je poddawać recyklingowi oraz barwić w łatwy sposób. Czy mają zatem jakieś wady? Niestety gniotą się i elektryzują oraz są bardzo wrażliwe na temperaturę, dlatego należy je prać tylko w niskich temperaturach. Pilinguja się (mechacą) oraz nie są higroskopijne. Są również mało wytrzymałe i mogą się kurczyć.

Jak widać w zależności od tego co chcemy uszyć, warto wybrać odpowiedni materiał. Jeśli chcemy stworzyć ciepły, zimowy sweter- warto postawić na wełnę. Jeśli natomiast interesuje nas letnia, zwiewna sukienka- strzałem w dziesiątkę będzie batyst!

Zaloguj się aby skomentować

Dodaj komentarz

wróć