Zamek błyskawiczny

Kiedy zaczynamy przygodę z szyciem, jednym z wyzwań, z którym przychodzi nam się zmierzyć, jest umiejętność wszycia zamka błyskawicznego do wymarzonej kreacji. Okazuje się jednak, że możemy wyróżnić ich kilka rodzajów, a co za tym idzie, sposobów wszywania więc warto się z nimi dobrze zaznajomić.

Zamki błyskawiczne mogą być wykonane z dwóch rodzajów materiałów: metalu albo mniej trwałego – plastiku, czy też innego sztucznego tworzywa. Te drugie różnią się także swoim układem, znajdziemy więc zamki spiralne, kostkowe i kryte.

Zamki z tworzywa sztucznego

Zamek spiralny, jak sugeruje już jego nazwa, zbudowany jest ze spirali, która umieszczona zostaje w taśmie suwakowej. Taki rodzaj zamka spotkamy najczęściej wszyty do bluzek, jednak często stanowi on też element gadżetów takich jak kosmetyczka czy piórnik.

Zamki kostkowe zdecydowanie najbardziej rzucają się w oczy, dlatego królują w dodatkach i ubraniach o bardziej sportowym charakterze. Zamek taki składa się z kostek ustawionych w dwóch rzędach pomiędzy suwakową taśmą.

Zamek kryty jest rozwiązaniem, które zapewni nam zdecydowanie najbardziej subtelny efekt, ponieważ jego mechanizm schowany zostaje w taśmie suwakowej i tym samym pozostaje niewidoczny bezpośrednio na odzieży. Jeżeli więc szyjecie elegancką małą czarną i wciąż modne, widoczne zamki wciąż Was do siebie nie przekonały, najlepiej sięgnąć po zamek kryty.

Zamki metalowe

Zamek metalowy najbliższy jest zamkowi kostkowemu, jednak wykonany jest z innego materiału. Możemy przebierać w jego wykończeniach kolorystycznych od srebrnego przez mosiądz po złoto, mając tym samym pewność, że uda nam się dobrać perfekcyjne wykończenie do szytego właśnie stroju.

Pierwsze kroki we wszywaniu zamka

Radzimy zacząć eksperymentowanie z najdelikatniejszym zamkiem spiralnym, który chętnie będzie współpracował nawet z mniej zaprawioną w bojach krawcową. Potem stopniowo można zacząć wszywanie zamków metalowych czy kostkowych pamiętając jednak, że dość łatwo o złamanie igły przez twarde ząbki. Pamiętajcie też, że zamek przed wszyciem najlepiej delikatnie przyczepić za pomocą fastrygi (ewentualnie szpilek) a wtedy o wiele łatwiej będzie opanowywać kolejną, nową krawiecką umiejętność.

Zaloguj się aby skomentować

Dodaj komentarz

wróć