Makrama to sztuka wiązania supełków bez użycia narzędzi takich jak igły, szydełka czy druty.
Wyplata się je ręcznie i chociaż na pierwszy rzut oka może wyglądać to na bardzo skomplikowane, to makrama wcale nie jest taka trudna.
Jest znana od stuleci. W średniowieczu makramę stosowano do zdobienia królewskich szat, a w późniejszych czasach do tkania pokryć na łoża, sofy i fotele. Była już modna w latach 70. XX wieku, a obecnie znowu zyskuje na popularności i powraca do naszych domów, ale nie tylko tutaj!
Makrama użytkowa
Z makramy możemy wyczarować wiele elementów wyposażenia wnętrz do naszego domu, które nadadzą mu wyjątkowy i niepowtarzalny charakter. Możemy je wykorzystać we wnętrzach w stylu boho, skandynawskim i minimalistycznym. Możemy także stworzyć piękne dodatki w postaci zasłon, kwietników albo lampionów, a nawet obrusu czy dywanu. W tej kwestii tak naprawdę ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. Nasze dzieło może też po prostu stać się dekoracją jednej z pustych ścian w naszych czterech kątach.
Styl urban jungle
W otoczeniu wielu roślin doniczkowych, w mieszkaniach w stylu urban jungle, metry bawełnianego sznurka zaczynają przyjmować różne kształty, stając się oryginalnymi dekoracjami naszych domów.
Makrama na ślubie
Dość popularnym ostatnio motywem na ślubach staje się boho. Nie dziwne więc, że i makrama coraz częściej staje się obowiązkowym elementem dekoracyjnym. Możliwości przyozdobienia naszej sali weselnej za pomocą makramy jest bardzo dużo. Możemy zdecydować się na makramę dekorującą ścianę za parą młodą, dekorację krzeseł, lampiony albo girlandy.
Możemy również wykorzystać ją podczas sesji ślubnej, narzeczeńskiej, czy jakiejkolwiek innej, jeśli chcemy otrzymać piękne zdjęcia w stylu boho.
Jak się do tego zabrać?
Skoro to wcale nie jest takie trudne, to od czego powinniśmy zacząć? Od nauczenia się kilku podstawowych supełków. Dużo poradników znajdziemy w internecie, zarówno w postaci obrazków, jak i filmików instruktażowych na youtubie. Znając już kilka podstawowych, będziemy w stanie upleść kilka przedmiotów, np. kwietnik z makramy, który przeżywa swój wielki come back (na pewno wielu z nas pamięta go z dzieciństwa!).
Nie musimy być też specjalistą aby z makramy stworzyć ozdobne piórko, które wygląda niezmiernie wdzięcznie na ścianie, albo jako naszyjnik.
Wystarczy nam do tego znajomość kilku podstawowych węzłów – płaskich z słupkiem płaskim i spiralnym. Makramę dostaniemy w różnych kolorach w każdej pasmanterii. I możemy zaczynać naszą przygodę!