Torebka to nieodłączny atrybut każdej kobiety. Kopertówki, listonoszki, worki czy kuferki – z pewnością każda z nas ma swoją ulubioną.
Przechowujemy w nich wszystkie mniej czy bardziej istotne rzeczy, często także spotykamy się z powiedzeniem, że “w damskiej torebce można znaleźć wszystko”. Zatem, co zrobić, kiedy ulubiona torebka jest już nieco zniszczona i podstarzała, urywają się od niej rączki lub zamek jest zepsuty? Nie chcemy jej wyrzucać, bo przecież na pewno łatwo nie znajdziemy podobnej… W takiej sytuacji warto pomyśleć o odnowieniu torby – owszem, jest to możliwe, a przecież każda z nich zasługuje na drugie życie!
Klej – uniwersalne rozwiązanie problemów
Jeśli głównym problemem w naszej ulubionej torebce są popękane rączki, często wydaje nam się, że nadaje się ona jedynie do wyrzucenia i nie istnieje żadna możliwość naprawy. Nic bardziej mylnego!
Pierwszy krok to sklejenie ze sobą pęknięć – doskonale przy tym sprawdzi się klej superglue lub pistolet klejowy. Dodatkowo potrzebujemy około dwóch metrów taśmy bawełnianej lub wstążki w kolorze odpowiadającym rączkom. Jeden koniec przyklejamy lub przyszywamy w dowolnej odległości od ostatniego pęknięcia. Rączkę należy owinąć ciasno, aż wszystkie pęknięcia zostaną pokryte. Im ciaśniej to zrobimy, tym wstążka lub taśma będą lepiej się trzymać. Powtarzamy czynność na drugiej rączce i gotowe!
Estetyka przede wszystkim!
Kolejna metoda, nieco bardziej trwała i estetyczna, to wykorzystanie do naprawy popękanej rączki kawałka skórzanego materiału – jego kolor także musi odpowiadać rączce. Powtarzamy czynność z pierwszego sposobu, czyli dokładne sklejenie ze sobą pęknięć za pomocą kleju na gorąco, następnie owijamy ciasno skórzany materiał i dziurkujemy zaznaczone wcześniej linie. Następnie dokładnie zszywamy materiał do rączek i torebka jest gotowa!
Pielęgnacja na drobne niedoskonałości
Kiedy chcemy odświeżyć wygląd starej skórzanej torebki, która pokryta jest drobnymi uszkodzeniami czy ryskami, możemy użyć do tego delikatnego mydła z ciepłą wodą. Nie należy jednak moczyć całej torebki, a jedynie przetrzeć zabrudzenia czy niedoskonałości. Natomiast jeśli pękł materiał torebki, doskonale sprawdzą się w tym wypadku preparaty natłuszczające, takie jak olej lniany czy wazelina. Po nałożeniu tych środków musimy odczekać kilkanaście godzin, by następnie wypolerować ją za pomocą pasty silikonowej.
Jeśli natomiast mamy zamiar nieco zmienić ogólny wygląd torebki, możemy w tym celu wymienić zwykły pasek na łańcuszek, wszyć ćwieki czy inne modne ozdoby. Wówczas z pewnością zyska ona na świeżości.
Warto zaryzykować i podarować torebce drugie życie, tym bardziej, że możemy zrobić to prostymi sposobami we własnym zaciszu domowym. Dzięki odpowiednim zabiegom, torebka posłuży nam dłużej i przez wiele sezonów prezentować się będzie doskonale.