W dzisiejszych czasach każdy w swojej szafie posiada kilka par kultowych dżinsów. Zazwyczaj nosimy klasyczne granatowe, ale obecnie kolorów jest cała masa. Możemy je założyć jako codzienny outfit, do pracy, na spotkanie czy nawet na specjalne okazje. Dżinsy królują również na czerwonych dywanach i wybiegach mody. Możemy je nosić w każdym wieku, pasują do każdej stylizacji, są wygodne i wytrzymałe dlatego to także idealne ubranie dla dziecka. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, kiedy i po co właściwie powstały?
Dżins czy Denim?
Materiał ten znany był już w XVII wieku. Nazwa dżins lub jeans pochodzi od nazwy miasta Genua, z języka francuskiego Gênes, którego wymowa przypomina obecnie używane słowo. Genua jako pierwsze miasto wytwarzało ten materiał. Niedługo po tym francuscy rzemieślnicy z miasta Nimes stworzyli podobny materiał. Zaczęto nazywać go materiałem z Nimes. Podobnie jak w przypadku dżinsu, słowo denim wzięło swoją nazwę od wymowy z języka francuskiego de Nimes.
Tkanina z Genui na początkach swojej kariery była uważana za produkt średniej jakości, idealny do wykorzystania przy produkcji odzieży roboczej. Natomiast denim był towarem z wyższej półki. Obecnie nazw dżins i denim używamy zamiennie, ponieważ oba materiały są jakościowo bardzo dobre.
Potrzeba dla górników, wygoda dla wszystkich
W XIX wieku w Stanach Zjednoczonych panowała tzw. gorączka złota. Jednakże podczas poszukiwań potrzebna była trwała i wygodna odzież, którą ciężko byłoby rozerwać lub przetrzeć. Wytrzymałe ubranie było potrzebne również amerykańskim farmerom. Marzenia poszukiwaczy złota, jak i osób pracujących na roli urzeczywistnił pochodzący z Niemiec, Levi Strauss, późniejszy założyciel marki Levi Strauss & Co. W 1853 roku została otwarta pierwsza fabryka dżinsów.
Pierwsze spodnie wykonane z dżinsu były wzmocnione szwami w miejscach, gdzie często dochodziło do uszkodzeń. Spodnie posiadały także napy wykonane z metalu dzięki, którym lepiej wytrzymywały ciężkie warunki. Posiadały także dwie kieszenie przednie i jedną tylną. Na przestrzeni lat dodano również kolejną kieszeń tylną oraz malutką kieszonkę z przodu, która służyła do przechowywania zegarka. Dżinsy w takiej formie przetrwały do dzisiaj. Dżinsy do Levi’sa obecnie sprzedawane są w ponad stu krajach. Marka jest jedną z największych na świecie a w dziedzinie odzieży dżinsowej największą.
Total jeans look
Obecnie z dżinsu wytwarzamy dosłownie wszystko. Od ubrań po dodatki i przedmioty codziennego użytku. W nadchodzącym sezonie szczególnie modne będą kultowe w latach 80 XX wieku-dżinsowe kurtki over-size. Mimo że krojów i modeli są setki a może i tysiące klasyczny wygląd został na szczęście zachowany.