Współcześnie noszą je zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Obecnie dozwolone jest łączenie marynarki z dżinsami, czasami nawet i neonowe kolory. Jednak wiele lat temu garnitur był zarezerwowany dla mężczyzn, stając się tym samym symbolem władzy, klasy, pieniędzy, dojrzałości… Kiedy powstał? Jak bardzo różni się dzisiejszy strój od tego blisko z przed stu lat? Jakie dodatki można było nosić do garnituru? Odpowiedzi znajdziecie poniżej!
“Garniture”
Czymże właściwie jest garnitur? Jest to strój składający się z marynarki, spodni, opcjonalnie również kamizelki. Zazwyczaj wykonuje się je z tego samego materiału. Obowiązkowymi dodatkami jest również koszula, krawat lub muszka. Niezwykle popularnym dodatkiem, zwłaszcza na ważnych uroczystościach takich jak ślub jest poszetka czyli ozdobna chusteczka najczęściej wykonana z wysokiej klasy materiału, którą odpowiednio złożoną wkładamy się do kieszonki znajdującej się po lewej stronie marynarki, czyli tzw. brustaszy. Ważne aby nasza poszetka różniła się kolorem od krawatu czy muszki. Polska nazwa garnitur pochodzi od garniture ( z francuskiego) i oznacza ozdobę.
Dawno, dawno temu…
Pierwsze garnitury w formie jaką znamy dzisiaj powstawały już w drugiej połowie XIX wieku a wywodzą się z Londynu. Odeszła wtedy era długich surdutów i marynarek. Garnitury wydawały się o wiele wygodniejszą alternatywą dla ubioru z początków XIX wieku a zarazem dalej pozostawał to strój godny arystokraty. Dobrze skrojony garnitur miał wydłużać nogi, wyszczuplać całą sylwetkę. Złotym wiekiem dla garniturów były lata dwudzieste XX wieku. Z małymi zmianami forma i krój nie zmienił się do czasów obecnych. Nic dziwnego że najsłynniejszy agent Jej królewskiej Mości – James Bond zawsze w filmach o swoich przygodach pokazuje się we wspaniałym garniturze, nawet podczas pościgu za wrogiem.
Dla kogo?
Obecnie garnitury noszą mężczyźni i kobiety. W nadchodzącym sezonie w modzie damskiej będą królować garnitury w jednym mocnym kolorze jak pomarańcz czy czerwień. Jednak pierwsi nosili go mężczyźni. Był i zawsze pozostanie symbolem elegancji, ciężkiej pracy, władzy, pieniędzy. Biurowy dress code co prawda odchodzi od codziennego wymogu noszenia garniturów, jednakże podczas ważnych spotkań biznesowych jest on mile widziany, a nawet wymagany. Noszenie garnituru towarzyszy także wielu ważnym chwilom w naszym życiu. To także symbol dojrzałości. Zakładamy go na studniówkę, potem wedle tradycji także na maturę i inne egzaminy dyplomowe. Ślub czy inne uroczystości to także okazję kiedy dobrze jest sięgnąć po dobrze skrojony garnitur.