Podczas komponowania stylizacji często zastanawiamy się, jakie kolory i wzory ze sobą łączyć, a czego absolutnie unikać, by nie popełnić modowej wpadki.
Żeby czuć się swobodnie i komfortowo w naszym stroju, musimy przyłożyć uwagę nie tylko do doboru ubrań pod względem sylwetki, ale także zadbać o kolorystykę, która jest niezwykle istotna. Kolory i faktury materiałów stanowią kwintesencję każdej stylizacji.
Nie więcej niż trzy kolory
Złota zasada powiada, że trzy kolory w jednej stylizacji to już absolutny maksimum. Mieszanka większej ilości barw nie prezentuje się ani korzystnie, ani elegancko. Im więcej różnych kolorów zawiera ubiór, tym większy uzyskujemy efekt dysharmonii i rozproszenia, które sprawią, że nie zostaniemy odebrane poważnie.
Koło barw, dzięki któremu znajdziemy odpowiednie połączenia kolorystyczne
Wyżej wspomniane koło to określony zestaw barw – zarówno tych podstawowych, jak i ich pochodnych oraz bliskoznacznych. Sugerując się tym kołem, należy pamiętać, by unikać zestawów składających się z kilku kontrastowych kolorów. Jednym z najgorszych wyborów będą połączenia barw znajdujących się w kole naprzeciwko siebie. Przykładowo – róż z seledynem czy jasny błękit z żółcią to barwy, których należy unikać w jednym zestawieniu. Wszystko też zależy od intensywności tych kolorów.
Nie za dużo neonów
Mocna limonka, jaskrawa żółć czy róż to odcienie, które korzystnie wyglądają jedynie pojedynczo. Neonowe zestawy wyglądają nadzwyczaj tandetnie, wystarczy jeden element z tej rodziny kolorów. Pozostałe części ubioru mają za zadanie stanowić dla niego tło.
Którym zestawom kolorystycznym mówimy stanowcze „nie”?
Musimy uważać przy czerwieni łączonej z żółcią, zielenią, fioletami, jasnoniebieskim czy różowym. Żółć gryzie się z różowym i czerwonym, a żółty i niebieski zdecydowanie do siebie nie pasują. Bądźmy ostrożni także przy łączeniu niebieskiego z zielonym, jasnoniebieskim, różowym i fioletowym – takie połączenia z reguły dają kiepski efekt.
W razie wątpliwości, postaw na zawsze modną klasykę
Neutralne kolory – biały, czarny czy szary stanowią idealną podstawę do mieszania różnych barw. Do elementów w tych odcieniach spokojnie można dobrać bardziej jaskrawy czy krzykliwy kolor – wówczas z pewnością będziemy prezentować się korzystnie.
W łączeniu kolorów wiele zależy od odcienia i nasycenia barw, ale także wielkości wzoru, materiału i kroju stroju oraz okazji, na którą się wybieramy. Jeśli jednak chcemy mieć zestawy bezpieczne, przestrzegając tych podstawowych i prostych zasad unikniemy modowych wpadek i kiczowatego efektu