Alergia to nic innego, jak szczególna dolegliwość i nadwrażliwość na tzw. alergeny, które w kontakcie z organizmem powodują uczulenia skórne, łzawienie oczu, kaszel, katar, wysypkę i inne nieprzyjemności.
Alergia to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Do najpopularniejszych alergenów, dokuczających Polakom, należą cytrusy, kurz, pyłki roślin, sierść zwierzaków i niektóre tkaniny.
Alergicy są niestety dożywotnio skazani na nadwrażliwość na dany alergen, nie wyklucza to jednak śmiałego funkcjonowania i życia na 100 procent.
Naturalne znaczy dobre
To, co naturalne i proste zawsze się broni. Przy wyborze wszelkich materiałów (np. ubrań, pościeli, przedmiotów użytku codziennego) należy zaufać zasadzie naturalne, znaczy dobre. Bawełna, len czy jedwab, jako materiały nieuczulające, doskonale sprawdzą się do wszystkiego.
Jedwab jest najłagodniejszym materiałem, szytym wręcz na miarę alergika. Pochłania wilgoć, ma właściwości termoregulujące, szybko schnie i nie zatrzymuje na sobie kurzu.
Tańszym zamiennikiem jedwabiu jest równie szykowna bawełna. Ma podobne do jedwabiu właściwości, nie podrażnia, jest miękka i całkowicie bezpieczna dla alergików, a dodatkowo – szeroko dostępna.
Kontrola metek to nie wszystko
To, że dany produkt – piżama, ubranie czy pościel – jest wykonany z bawełny, o czym czytamy na metce, to nie wszystko. Warto zwrócić jeszcze uwagę na certyfikaty, potwierdzające jego jakość.
Szczególnie ważny jest także zapis o temperaturze prania i grubości tkaniny. Niska temperatura może nie poradzić sobie z wyniszczeniem roztoczy, gromadzących się w zakamarkach tkaniny – z czym doskonale poradzi sobie wysoka temperatura i należy o tym pamiętać.
Dodatkowa informacja mówiąca, że danego materiału nie trzeba prasować i że się nie gniecie, może oznaczać, że uprzednio materiał został poddany działaniu formaldehydów, niezwykle niebezpiecznych dla nadwrażliwej skóry alergików.
Ważnym, a może nawet najważniejszym elementem, są również kolory. Bardzo często barwik zawiera w sobie masę niebezpiecznych i uczulających substancji i środków chemicznych – nawet dodany do nieskazitelnej bawełny, może stać się niebezpiecznym alergenem. Poza kolorem warto też zwrócić uwagę na najmniejsze elementy ozdobne, metalowe, plastikowe i inne.
Mieszkanie alergików
Ubrania czy pościel, w których spędzamy największą część naszego życia, to nie jedyne elementy, o które alergik musi zadbać w swoim otoczeniu. Równie istotny jest odpowiedni wystrój… mieszkania. Azylu, w którym każdy musi się czuć doskonale i bezpiecznie.
Higieniczność i sterylność – wokół tego należy skupić urządzanie wnętrza alergika. Warto zadbać o prawidłowe wykończenie poszczególnych elementów mieszkania: jeśli farba na ścianie, to ekologiczna i nieuczulająca, zamiast dywanów, gromadzących kurz i roztocza, płytki lub parkiet. Powierzchnie powinny być gładkie i łatwe w czyszczeniu, pozbywamy się wszelkich tkanin, firan, dywanów, poduch. Minimalizm jest wskazany.