Poliester – co to jest?
Poliestry to ogólna nazwa polimerów, czyli związków chemicznych, które zawierają wiązania estrowe. Taki opis niewiele nam jednak mówi. W uproszczeniu mówiąc, poliestry są to syntetyki, czyli cząsteczki, które nie występują naturalnie w przyrodzie. Zostały one zrobione przez człowieka, chemika.
Jak powstaje?
Historia poliestru sięga lat 30 XX wieku. Wtedy też, brytyjscy naukowcy prowadzili różne badania nad materiałami syntetycznymi na potrzeby przemysłu odzieżowego. Opracowali oni w 1941 w Manchesterze PET – polimer z grupy poliestrów, stosowany na dużą skalę do produkcji włókien syntetycznych i butelek. A jak z poliestru otrzymać włókna? Po wielu przeróbkach PET, czyli postać poliestru staje się stałą sypką substancją. Właśnie tę substancję topi się w wysokiej temperaturze, a z zastygających strumyków pozyskuje się włókna.
Gdzie go znajdziemy?
Poliester znajdziemy dzisiaj praktycznie wszędzie. Wykorzystywany on do produkcji koszulek, bluzek, spodni, kurtek, spodenek. Nie zabraknie go także w firankach, są robione z niego dywany, a także pościel. Odzież wykonana z poliestru znajduje dobre zastosowanie w produkcji odzieży sportowej. Ubrania sportowe wykonane z poliestru nie chłoną potu, tylko odprowadzają go na zewnątrz, utrzymując odpowiedni obieg temperatury i komfort cieplny. Jednak takie ubrania, które wykonane są z dobrej klasy poliestrów, nie jest łatwo znaleźć.
Zalety poliestru
Tak jak wyżej jest napisane, nadaje się on do produkcji wysokiej jakości ubrań sportowych. Ponadto jest sprężysty, nie mnie się, po odkształceniu szybko powraca do swojego pierwotnego kształtu. Ubrania z poliestru cechują się wysoką odpornością na promienie UV, nie blakną, nie chłoną wody, są odporne na plamy i bardzo wytrzymałe. Po wypraniu szybko schną, nie mechacą się.
Wady poliestru
Ubrania wykonane z poliestru są sztuczne, w końcu jest to ten sam materiał, z którego są wykonane butelki. Nie zawsze jest to odpowiednie dla naszej skóry. Biorąc pod uwagę pościele wykonane z poliestru, spanie pod nimi w lecie jest niemożliwe. Brak przepuszczalności powietrza sprawia, że możemy się w nich „ugotować”. Nie zawsze jest to też higieniczne np. w przypadku produkcji poliestrowej bielizny. Materiał poliestrowy jest także łatwopalny, jego zetknięcie z ogniem może skończyć się tragicznie.