Zakupy to dla niektórych przyjemność, a dla innych – potworność, do której muszą być uporczywie zmuszani.
Rozmiary natomiast są dla wszystkich największym koszmarem na jawie.
Jak to z tymi rozmiarami jest?
Rozmiarówka nie dość, że zmienia się w zależności od pożądanej części garderoby (rozmiar butów mierzy się inaczej niż rozmiar koszulek). Zmienia się także w obrębie niemal każdej marki. A na domiar złego – zmienia się również w zależności od państwa, na którego terenie akurat wybraliśmy się na zakupy.
Uniwersalne i rozpoznawalne są jedynie amerykańskie skróty S – od small (mały), M – medium (średni) i L – large (duży) oraz dopisek X – od extra. Zapis XS będzie zatem oznaczał extra small (ekstra mały), a XXL – extra large (ekstra, ekstra duży).
Rozmiarówka polska
Na rozmiar ubrań w Polsce składa się kilka pomiarów ciała – najważniejszy jest wzrost, następnie obwód klatki piersiowej, talii, bioder i długości nogawki oraz rękawa. Średnia tych wyników składa się na rozmiar, w Polsce zawsze podawany w cm – począwszy od 32 do 44 (kobiety) i 44 do 56 (mężczyźni). Rozmiarówkę oznaczoną literami częściej stosuje się w przypadku znanych, międzynarodowych marek, a liczbami w odniesieniu do odzieży damskiej (rzadziej również męskiej).
Ze względu na markę rozmiar często należy weryfikować, a ubrania po prostu przymierzać.
Rozmiarówka angielska
Rozmiary w Anglii podaje się w calach, a nie centymetrach i jest to podstawowe rozróżnienie od rozmiarów w pozostałej części Europy. Rozmiary w Anglii są mniejsze i zaczynają się od rozmiaru 6 – 24 (polskiego odpowiednika 32 – 48) w przypadku kobiet i od rozmiaru 36 do 52 (polskich odpowiedników 46 – 62) dla mężczyzn.
Zatem, kobieta w rozmiarze 32, w angielskim sklepie musi rozglądać się za rozmiarem w nr 6, a w rozmiarze 44 – za 20, i tak dalej.
Rozmiarówka francuska
Rozmiary we Francji podaje się w sztychach i są to rozmiary najczęściej zaniżone, w stosunku do rozmiarówki polskiej. Na zakupach we Francji należy zatem pamiętać o potencjalnej różnicy jednego rozmiaru – polskie 38, to francuskie 40.