Początki…
Muszka była elementem stroju już w XVII wieku. Pojawiała się ona bowiem na szyjach chorwackich żołnierzy podczas wojny trzydziestoletniej. Nie była ona jednak wtedy jeszcze znana jako dzisiejsza, elegancka, ozdobna muszka. Służyła głównie wtedy do utrzymywania kołnierzyków koszuli. Tę ideę zauważyli i podłapali Francuzi. Element ubioru szybko trafił do ich ojczyzny, co sprawiło, że krawat-muszka zostały głównym męskim ozdobnym elementem, którzy nosili ludzie z wyższych klas społeczeństwa. W miarę upływu czasu popularność noszenia muszki wzrastała. Zmienił się także jej wygląd. Były mniejsze niż te pierwotne i powstały różne kształty. Funkcjonują one do dziś. Pierwsza z nich, zwana „nietoperz” ma proste brzegi, a druga „motylek” posiada ostro zakończone końcówki.
Oficjalny formalny ubiór
Minęło trochę czasu, zanim mucha stała się podstawowym formalnym dodatkiem dla mężczyzn. Stało się to dopiero po 1890 roku. Do dzisiejszych czasów, różne gwiazdy rozpowszechniły ten element garderoby. Przyczyniły się do tego osoby takie jak prezydent Lincoln, Winston Churchill czy też Albert Einstein. Wśród fanów tego początkowo męskiego dodatku nie zabrakło także kobiet. Zaczęły ją wykorzystywać w swoich stylizacjach gwiazdy takie jak Audrey Hepburn oraz Marlene Dietrich.
Dzisiejsze czasy
W obecnych czasach muszka nie jest już ograniczonym sztywnymi ramami i zasadami noszenia elementem garderoby. Dzisiaj stanowi zarówno elegancki dodatek do garniturów i fraków, jak i może być codziennym elementem garderoby, jako dopełnienie stylizacji. Muszka jest noszona niezależnie od płci. Ten element garderoby możemy dzisiaj znaleźć w różnorakich wzorach i kolorach. Istnieją muszki drewniane, a nawet takie, które świecą w ciemności. Minusem jest to, że spadła jakość wykonywanych much. Jest to spowodowane ich masową produkcją oraz oszczędnościami w ich wykonaniu. Istnieją jednak producenci, którzy produkują muchy z wysokiej jakości materiałów. Możliwe jest również zlecenie uszycia takiej muchy, według własnych upodobań.