Jedwab kojarzy się z wysoką ceną i jakością. Jest jak złoto pośród metali – stanowi synonim luksusu.
Od wieków noszenie jedwabnych ubrań było przywilejem bogatych i wpływowych osób. Jak powstaje ta szlachetna tkanina?
Skąd się bierze nić jedwabna?
Twórcą tego przepięknego włókna jest niepozorna ćma – Jedwabnik Morwowy lub Dębowy, a właściwie jej larwy. W fabrykach jedwabiu dokarmia się je liśćmi tak, że rosną, czterokrotnie zrzucając skórę. Na końcu tego procesu przyczepiają się do gałęzi (lub w przypadku hodowli – do specjalnej ramy) i zaczynają wytwarzać białko jedwabne, z którego powstaje kokon. Jest gotowy po około 8 dniach i zawiera około 1 – 3 km jedwabnego włókna. Kokony, wraz z larwami wrzucane są do wrzątku, a następnie do zimnej wody. Proces ten jest powtarzany kilkukrotnie, w celu zmiękczenia nici, które następnie jest odwijana. Jest ona niezwykle cienka, dlatego aby stworzyć przędzę, potrzebne są 3 pasma.
Kolebka jedwabiu – Chiny
Pionierem w tworzeniu jedwabnych ubrań są Chiny. Znaleziska archeologiczne dowodzą, że pierwsze wykorzystanie jedwabnej przędzy miało tam miejsce w 3600 roku p.n.e. Powstała nawet legenda na ten temat, która głosi, że możliwość produkcji jedwabnej przędzy odkryła cesarzowa Xi Lingshi, która przypadkowo upuściła kokon do kubka z herbatą.
Jedwabne szaty były w cesarskich Chinach symbolem statusu. Jedwab był nie tylko materiałem, ale również środkiem płatniczym i przez długi czas stanowił podstawę chińskiej gospodarki – płacono nim podatki i wynagrodzenia. Przez 2 tysiące lat sposób produkcji jedwabiu był pilnie strzeżoną przez chińczyków tajemnicą. Jedwab był eksportowany do Europy i na Bliski Wschód legendarnym Jedwabnym Szlakiem – najważniejszym traktem handlowym przed odkryciem drogi morskiej do Chin.
Jakie właściwości ma jedwab?
Jedwab to materiał, który jest ceniony przede wszystkim za swój wygląd – pięknie się układa, jest miękki w dotyku, posiada delikatny połysk dzięki włóknom, które w przekroju są trójkątne i załamują światło niczym pryzmat.
Oprócz walorów estetycznych, jedwab jest także materiałem przyjaznym dla zdrowia. Odstrasza roztocza, co czyni go w pełni hipoalergicznym. Jest materiałem higroskopijnym – pochłania cząsteczki wilgoci, samemu nie stając się mokrym, co czyni go idealnym materiałem na upały – ponadto chroni skórę, pochłaniając promieniowanie UV. Świetnie nadaje się nie tylko do produkcji ubrań – jest stosowany także w kosmetykach, takich jak kremy, pudry czy odżywki do włosów.