Amigurumi w wolnym tłumaczeniu oznacza dzierganie na drutach bądź szydełkowanie. Jako że Japończycy nie mają dwóch osobnych słów na te czynności, amigurumi jest odzwierciedleniem ich obu. Ami oznacza bowiem przedmiot wykonany za pomocą szydełka lub drutów, a nuigurumi — wypchaną lalkę.
Małe maskotki mogą przybierać przeróżne kształty, od miniatur zwierząt, po abstrakcyjne wytwory naszej wyobraźni. Ważne jest, aby amigurumi miały wyraźnie zarysowaną głowę i małe oczka. Ponieważ w myśl japońskiej kultury, maskotki powinny być kawaii — czyli urocze, słodkie i ładne.
W sam raz jako drobny podarek dla najmłodszych albo humorystyczny prezent dla bliskich znajomych. Amigurumi z łatwością można przerobić na efektowny i wzbudzający uśmiech breloczek. Dzięki temu odnajdywanie kluczy w torebce powinno być dużo łatwiejsze i przyjemniejsze.
W amigurumi każdą część maskotki tworzy się osobno. Reszta elementów zostaje dołączona do korpusu zabawki później, w końcowym etapie. Ważnym aspektem jest sam fakt wypychania, ponieważ najpierw tworzy się coś w rodzaju ręcznej robótki, siatki o określonym kształcie. Następnie wypycha się ją miękkim syntetycznym tworzywem lub watą.
Do wykonania amigurumi nie potrzeba dużo włóczki, dlatego, jeśli w domowych zasobach pasmanteryjnych zalegają niewykorzystane resztki włóczek, bawełnianych nici czy kordonków — warto sięgnąć po szydełko i wydziergać ciekawy i oryginalny kształt.