Włókna naturalne i ich zalety
Do włókien naturalnych należą m.in. len, wełna, bawełna oraz jedwab. Włókna te produkowane są z surowców naturalnych. Bawełna oraz len to włókna roślinne, natomiast wełna i jedwab są pochodzenia zwierzęcego. Zaletą obydwu typów włókien organicznych jest to, że są niezwykle wytrzymałe, dlatego uważane są za pożądane materiały. Ich cena jest również wyższa. Nie mechacą się, nie elektryzują, ani nie kurczą (tu wyjątkiem jest wełna). Co najważniejsze, dużo lepiej trzymają ciepło i dzięki wysokiej higroskopijności nie przemakają.
Wady włókien naturalnych
Niestety włókna naturalne mają również swoje wady. Po praniu dość długo schną, gniotą się, a nawet kurczą. W miejscach złożenia mogą ulegać zniszczeniu.. Wełna może się wyciągać, a len przez sztywność materiału ciężko jest szyć. Ciemne kolory włókien naturalnych dużo łatwiej blakną. Ponadto wełna dla niektórych osób może być trudna w noszeniu, ze względu na „gryzienie”.
A może włókna chemiczne?
Włókna chemiczne, takie jak wiskoza czy poliester, wytwarzane są w wyników procesów technologicznych. Dzielą się na sztuczne, np. wiskoza i syntetyczne, czyli poliester. Włókna pochodzenia chemicznego są niezwykle łatwe w konserwacji. Nie będą celem ataku moli, nie uszkodzi ich światło. Szybko schną i łatwo można je zabarwić.
Minusy włókien chemicznych
Wadą włókien syntetycznych jest to, że są mało wytrzymałe, łatwo się kurczą. Pierz je tylko w niskich temperaturach, nie są bowiem higroskopijne. Włókna chemiczne mechacą się, gniotą i elektryzują. Są dużo bardziej wrażliwe, niż te pochodzenia naturalnego.
Naturalne czy syntetyczne?
Wybór zależy od tego, co chcemy uszyć. Włókna naturalne pasują lepiej do bardziej szykownej odzieży, są droższe, a przy tym wytrzymalsze. Dobre są również dla alergików. Przy prostych ubraniach z powodzeniem sprawdzą się włókna chemiczne. Często spotykanym rozwiązaniem jest mieszkanie włókien, tworzenie fragmentów odzieży z materiałów chemicznych, resztę pozostawiając naturalną. Wybór należy do Ciebie.