Każdy z nas słyszał już kiedyś o dzianinie, jednak nie każdy wie czym tak naprawdę ona jest. W dzisiejszym wpisie postaramy się przybliżyć Wam ten rodzaj materiału, często mylony z tkaniną.
Po pierwsze, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czym właściwie jest dzianina? Jest to materiał powstający przez tworzenie słupków lub rządków połączonych oczek. Pierwszym, najbardziej ogólnym i podstawowym podziałem, który stosuje się w przypadku tego materiału, to rozróżnienie na dzianiny osnowowe, czyli takie, które zostały stworzone za pomocą wielu nitek biegnących wzdłuż oraz dzianiny wątkowe – stworzone za pomocą jednej nitki biegnącej w poprzek materiału. Najmniejszym elementem budowy dzianiny jest oczko. Oczka dzianiny ułożone poziomo obok siebie tworzą rządek oczek. Oczka ułożone pionowo jedno nad drugim tworzą kolumienkę oczek.
Dzianiny charakteryzują się dużą odpornością na rozciąganie. Różnią się od siebie kierunkiem rozciągania – wzdłuż osnowy, wzdłuż wątku lub w obu kierunkach, a stopień ich elastyczności wynika z rozmiaru zastosowanego ściegu.
Do tworzenia dzianiny można wykorzystać kilka technik. Pierwszą z nich jest technika falowania przędzy na falowarkach. W ten sposób najczęściej wytwarzamy dzianiny rządkowe. Obecnie ta technika odchodzi w zapomnienie.
Najpopularniejszą techniką obecnie jest szydełkowanie w układzie rządkowym. Do tej techniki używa się szydełkarek. Istnieje również odmiana techniki szydełkowania – jednak polega ona na szydełkowaniu w układzie kolumnowym na osnowarkach.
Przy wyborze dzianiny do konkretnego projektu należy brać pod uwagę wiele czynników, w następnym wpisie poznasz typy dzianin i ich właściwości, dzięki czemu będziesz mógł dobrać idealną dzianinę do swojego krawieckiego dzieła.