Obok książek, muzyki i filmów, robienie na drutach jest kolejną z bardzo wielu czynności, które najlepiej i najskuteczniej zrelaksują nas po trudnym i męczącym dniu.
O ile natychmiastowe zanurzenie się w perypetiach bohaterów literackich czy filmowych jest możliwe, o tyle skok na głęboką wodę w kwestii dziergania – jest raczej niemożliwy. Nie należy się jednak zniechęcać!
Od czego zacząć?
Warto wiedzieć czego używać i w jaki sposób. Druty i włóczkę na samym początku, z całą pewnością, mogą zastąpić sznurówki i wykałaczki do szaszłyków, ale z podstawowymi zasadami warto się zaznajomić zanim zaczniesz dziergać.
Z czasem przyswojone podstawy ustąpią miejsca szerokiej wiedzy i własnym upodobaniom – wtedy decyzja o tym, co zrobić i z czego będzie należała tylko do Ciebie!
Wybór drutu – czyli czego używać
Istnieje cały wachlarz opcji do wyboru. Numeracja drutów zaczyna się od 2 (najmniejszy), a kończy na 16 (największy). Zasada jest prosta – im grubsza włóczka, tym grubszy drut.
Druty z żyłką wydają się najbardziej praktyczne, bo całą robótkę można oprzeć na kolanach, nie obciążając rąk – są więc najwygodniejsze przy dużych projektach. Powodzeniem cieszą się również druty pończosznicze, czyli pięć drutów z obydwu stron zakończonych szpikulcem – służą one najczęściej do bezszwowego dziergania czapek, rękawic i skarpet. Doskonale sprawdzą się również najprostsze druty proste i szydełka.
Można zadbać o to, aby druty nie było plastikowe, ponieważ plastik utrudnia przesuwanie materiału, co może być frustrujące, choć możliwe do opanowania. Druty drewniane i bambusowe są zdecydowanie bardziej łaskawe i praktyczne. Najlepszą opcją dla początkujących są druty metalowe, pokryte mosiądzem, ponieważ są gładkie i przyjemnie współpracują.
Wybór włóczki – czyli czego używać
Włóczki dzieli się głównie ze względu na grubość, bo to do niej należy dopasować odpowiedni drut. Taki podział wygląda następująco:
- grupa A – rozmiar drutów/szydełka to 2,5 – 3,5 mm
- grupa B – rozmiar drutów/szydełka to 4mm
- grupa C – rozmiar drutów/szydełka to 5mm
- grupa D – rozmiar drutów/szydełka to 6-7mm
- grupa E – rozmiar drutów/szydełka to 8-10mm
- grupa F – rozmiar drutów/szydełka to minimum 12mm
Każdą grupę (A-F) definiuje odpowiednia waga włóczki.
Poza podziałem według grubości, włóczki dzielą się ze względu na materiał. Sto procent wełny, to luksus w dobrej cenie i właściwościach – nie powoduje nadmiernej potliwości, odprowadza wilgoć, jest delikatna w dotyku i lekka jak puch.
Bawełna to materiał idealny dla alergików, chociaż jest jednocześnie podatna na działanie barwników (intensywny kolor to jedna z wielu zalet bawełnianych wyrobów). Bawełna jest przystępna cenowo i sprawia wrażenie bardzo ekskluzywnego materiału, nada się szczególnie do dużych projektów, a dzięki właściwościom termicznym nada się do zrobienia doskonałego ciepłego swetra.
Len, jako kolejne naturalne włókno, ma doskonałe właściwości, bardzo korzystne dla człowieka – jest antyalergiczny, antybakteryjny, pochłania promienie UV, a w dotyku jest chłodny i przyjemny. Częste pranie lnu uszlachetnia go i sprawia, że lniana część garderoby wytrwa pokolenia.
Jednym z najbardziej luksusowych materiałów jest stuprocentowa Alpaka. Zrobiona z wełny alpaki doskonale izoluje zimno (lepiej niż owcza wełna), jest hipoalergiczna i odporna na zużycie.
Włóczka z poliestru i akrylu to zdecydowanie najtańsze alternatywy dla naturalnych włókien.
Mam włóczkę i drut – zaczynam
Najlepiej zacząć od prostych wzorów, np. szalika. Prosty wzór to gwarancja nauki, a regularne ćwiczenie, to podstawa robienia na drutach.
Naukę zacząć należy od tego, jak poprawnie nabrać włóczkę na druty, jak przerabiać oczka prawe i lewe, a wreszcie, jak zakończyć brzegi i zamknąć piękny, własnoręcznie wykonany szal.
Oczka prawe, oczka lewe, prosty ściągacz – to podstawy szydełkowania. Opanowanie tych standardowych schematów pozwoli Ci się rozwinąć i tworzyć!