Barwienie wybielaczem
Z wybielaczem należy uważać. Jest substancją żrącą, która dodatkowo ma nieprzyjemny, chlorowy zapach. Dobrze jednak barwi ubrania. Wystarczy zanurzyć je w misce z wybielaczem i wodą, w proporcjach 1:1 lub 1:2. Możesz również polać ubranie wybielaczem, aby uzyskać ciekawszy efekt.
Barwienie chemicznymi barwnikami
Jeśli nie chcesz wybielać kolorów, a całkowicie je zabawić, możesz użyć specjalnych barwników chemicznych, które dostępne są w wielu sklepach w niskich cenach. Do barwienia załóż rękawiczki, aby się nie pobrudzić. Zagotuj wodę, około 1,5 litra i zamocz we wrzątku ubrania na 15 minut. W 3 litrach wody rozpuszczamy barwnik i dorzucamy do niego ubranie na 30 minut. Warto dodać później 3 łyżki octu w celu utrwalenia koloru i znów zostawiamy materiał na 30 minut. Pamiętaj, aby od czasu do czasu przemieszać tkaninę. Gdy już wyjmiesz ubranie z miski, wypłucz je w zimnej wodzie, aż materiał przestanie barwić. Na koniec rozwieś ubranie do wyschnięcia,
Naturalne barwniki
Nie lubisz chemii? Wybierz naturalne barwniki roślinne powstałe z owoców, warzyw, ziół i roślin. W naturze odnajdziesz takie barwniki jak kurkumina (barwi na żółto), karoteny (pomarańczowy), antocyjany (niebieski, czerwony) oraz chlorofil (zielony).
W przypadku wszystkich naturalnych barwników postępuje się podobnie. W misce wymieszaj wodę z octem lub solą (3/4 szklanki). Jeśli barwisz za pomocą owoców, nie używaj octu. Zanurz materiał w substancji i zagotuj, a następnie gotuj na wolnym ogniu przez godzinę. Przepłucz materiał w zimnej wodzie. Teraz przygotuj barwnik – zalej owoce, warzywa lub zioła wrzątkiem i gotuj przez 15 minut. Włóż ubrania do barwnika i trzymaj przez godzinę lub więcej jeśli zależy Ci na intensywności koloru. Zabarwione ubranie wypłucz w zimnej wodzie, aż woda będzie czysta i wysusz na słońcu.
Szczególnie ciekawie wychodzą ubrania barwione… kapustą z octem i odrobiną soli. Otrzymasz wtedy ciekawy niebieski kolor. Nie bój się więc eksperymentować z kolorami i barwnikami. Wtedy powstają najciekawsze efekty!