Zgodnie z definicją zapięcie to element stroju, który pozwala na łączenie krawędzi. Jego typ powinien być dopasowany do wyglądu i wykorzystania stroju, jak również do rodzaju tkaniny. Wyróżnić można wiele rodzajów zapięć, jednak do najpopularniejszych z nich należą:
- Guziki – trójwymiarowe elementy zapięcia. Guziki wykonane mogą być z przeróżnych materiałów, m.in. z drewna, kości, plastiku, szkła, a nawet z kamieni szlachetnych. Ich wybór na rynku jest ogromny, mogą przybierać różne kształty i rozmiary. Wyróżnić można guziki przyszywane oraz “z uszkiem”.
- Haftki – dostępne w różnych stylach, jednak najczęściej wykorzystywane w strojach eleganckich. Często zdobione nadają odpowiedniego charakteru ubraniu. Najczęściej używa się haftek z uniwersalnym haczykiem i prostym lub okrągłym uszkiem.
- Zatrzaski – czyli dwie okrągłe płytki z pasującymi do siebie wgłębieniami i wypukłościami. Zapewniają gładkie i płaskie połączenie krawędzi ubrania.
- Rzepy – są to paski, najczęściej nylonowe. Jeden pokryty małymi haczykami, drugi natomiast pętelkami, które zaczepiają się o siebie. Takie zapięcie jest proste w użyciu, dlatego często stosuje się go w ubraniach dla dzieci lub odzieży sportowej.
- Suwaki – urządzenie służące do zapinania ubrań, dzięki specjalnemu mechanizmowi ząbków. Zamki mogą występować w wielu kolorach i nadawać rockowego charakteru ubraniu.
Jak widać, sposobów na zapięcia jest mnóstwo! Warto pamiętać, że przy wyborze zapięcia nie możemy kierować się tylko estetyką, bardzo ważnym czynnikiem determinującym wybór zapięcia jest ciężkość i grubość tkaniny. Zapięcie musi utrzymać ubranie i często nadawać mu formę, dlatego warto dobrze przemyśleć ten wybór!