Bawełna
Bawełna jest jedną z najodporniejszych, uniwersalnych tkanin. Zawdzięcza to procesowi dekatyzacji, który zapobiega zbieganiu się materiału podczas prania. Tkanina poddawana jest wtedy działaniu gorącej wody, pary wodnej i zimnej wody, dzięki czemu włókna kurczą się i pozostają stabilne. Nie musisz więc się zbytnio nią przejmować w trakcie prania. Stosuj uniwersalne środki do prania. Ubrania prać możesz zarówno w ciepłej, jak i zimnej wodzie. Dla trwałości koloru warto jedynie oddzielić rzeczy białe od kolorowych.
Wełna
Ten naturalny materiał pochodzący zazwyczaj z owczego runa jest bardzo ciepły i trwały. Niestety, gdy wypierzesz go w wodzie, może on się skurczyć. Czyść go na sucho bądź pierz ręcznie, w chłodnej wodzie. Używaj tylko łagodnych detergentów, które nie uszkodzą materiału. Wełniane ubrania susz rozłożone w sposób naturalny. Zapomnij tutaj o mechanicznym suszeniu.
Jedwab
Jest również naturalnym materiałem pochodzenia zwierzęcego, wytwarzają go motyle, zwane jedwabnikami. Jedwabna tkanina jest droższym materiałem, dlatego należy prać go ostrożnie. Zwłaszcza jeśli masz do czynienia z barwionym jedwabiem, który podczas prania może farbować. Jedwabne tkaniny pierz ręcznie w chłodnej wodzie, używaj jedynie łagodnych środków piorących lub czyść na sucho. Jedwab warto suszyć w sposób naturalny, na powietrzu.
Len
To tkanina pochodzenia roślinnego, wytwarzana jest z włókien siemienia lnianego. Dzięki specjalnej obróbce jest tkanina sztywną, która niestety dość łatwo się mnie. Lniane ubrania czyść na sucho albo pierz ręcznie, jedynie w zimnej wodzie z łagodnymi detergentami. Następnie susz je w sposób naturalny.
Syntetyki
Do syntetycznych tkanin zaliczamy m.in. nylon czy poliester. Są one odporne na przebarwienia i nie zbiegają się w praniu. Niestety mogą się elektryzować i miąć po wysuszeniu. Tkaniny syntetyczne susz w sposób tradycyjny i pierz standardowo, w ciepłej wodzie.
Dzięki naszemu przewodnikowi nie popełnisz już błędów przy praniu, a Twoje ulubione ubrania pozostaną bezpieczne.