Bomberka to ubranie uniwersalne i ponadczasowe.
Charakterystyczna kurtka ze ściągaczami przy rękawach i na dole świetnie sprawdza się zarówno przy sportowych, jak i eleganckich stylizacjach – wszystko zależy od wzoru i materiału, z którego jest wykonana. Bomberkę możemy uszyć samodzielnie w domu – nie jest to wcale trudne zadanie!
Bomberka – jakich materiałów potrzebujemy?
- materiał zewnętrzny – czyli to, co będzie się znajdowało na zewnątrz naszej kurtki. Ilość należy dostosować do wzrostu osoby, która będzie nosić kurtkę. To, jaki materiał wybierzemy zależy tylko od nas – bomberki mogą być dżinsowe, skórzane, jedwabne, dzianinowe – możliwości jest mnóstwo.
- materiał na podszewkę – najlepiej, jeśli tkanina będzie ,,śliska’’, zwłaszcza wewnątrz rękawów – dzięki temu łatwiej będzie ją zakładać
- ściągacz – do kurtki-bomberki najlepiej będzie pasował szeroki, w kolorze kontrastującym z materiałem zewnętrznym
- zamek błyskawiczny
- taśma flizelinowa
Skąd wziąć wykrój na bomberkę?
Wykrój na bomberkę możemy znaleźć w Internecie lub w czasopismach branżowych. Pamiętajmy, że nie musi to być wykrój na ten konkretny ty kurtki – wystarczy wykrój na zwykłą, rozpinaną bluzę. Jeśli chcemy mieć bomberkę z kieszeniami, a nasz wykrój ich nie posiada, wystarczy je dorobić – powinny być takiej wielkości, aby mieściła się w nich dłoń.
Wycinanie
Jeśli mamy już gotowe materiały i wykrój, należy przystąpić do wycinania materiału. Z materiału zewnętrznego wycinamy tył z podwójnie złożonego materiału (na złożeniu) po dwa razy rękaw, przód, wypustki i odszycie wzdłuż zamka. Z materiału na podszewkę należy natomiast wyciąć tył z podwójnie złożonego materiału (na złożeniu), po dwa razy rękawy, przód minus odszycie oraz kieszenie.
Zszywanie
Najpierw należy zszyć i rozprasować szwy ramion.Następnie przyszywamy do korpusu oba rękawy – kiedy są już gotowe, zaszywamy za jednym ściegiem szwy boczne i szwy rękawów, tak aby szwy zeszły się w jednym punkcie – pod pachą.
Kolejnym krokiem jest podszewka. Przypinamy odszycie do pozostałej części przodu podszewki i zszywamy, a następnie rozprasowujemy. Zszywamy również ramiona i doszywamy rękawy tak, jak w zewnętrznej warstwie. Przy zszywaniu rękawów i boków należy zostawić dziurę na jednym ze szwów w rękawie – tak, aby na końcu można było przewrócić kurtkę na drugą stronę.
Ostatnim krokiem jest wszycie ściągacza. Dzielimy go na 4 równe części za pomocą szpilek, następnie na takie same części dzielimy również bluzę. Przypinamy do siebie zaznaczone punkty i zszywamy równomiernie – od strony zewnętrznej i od strony podszewki.