Mimo iż sklepy odzieżowe oferują wiele różnorodnych crop topów, to jednak satysfakcja z wykonania własnego jest ogromna, a zachwyty znajomych gwarantowane. I to nie tylko z powodu znajomości aktualnych trendów, ale też zdolności manualnych. A te ostatnie wcale nie muszą być na zaawansowanym poziomie.
Własnoręczne zaprojektowanie i wykonanie crop topu wymaga jedynie chęci, wyobraźni i odrobiny przyjaźni z maszyną do szycia lub igłą i nitką. Zależy, na którą opcję się zdecydujemy. Sposobów na wykonanie krótkiego topu jest kilka. Najprostsze jest poddanie metamorfozie innej, nowej lub starej koszulki, bluzki, bluzy czy T-shirta. Wystarczy wcześniej przemyśleć, do czego będziemy nosić nasz nowy odzieżowy nabytek, żeby później łatwiej wybrać krój, kolor, materiał i wzór.
Jeśli wybraliśmy już rodzaj koszulki, możemy rozpocząć przygodę z krawieckim DIY, którego efekty na pewno nam się spodobają. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, warto przeprowadzić próbę na starej, nieużywanej już koszulce, której w razie nieoczekiwanego krzywego podcięcia, nie będzie nam szkoda.
Żeby uszyć własny crop top w oparciu o na najprostszą istniejącą metodę wystarczy zmierzyć długość koszulki i zdecydować ile należy obciąć, żeby top nie był ani za krótki, ani za długi. Na lewej stronie należy zaznaczyć, najlepiej specjalną krawiecką kredą lub mydełkiem, długość, która nam odpowiada, nie zapominając przy tym o zostawieniu kilku centymetrów marginesu na zaprasowanie i podwinięcie. Nie jest to konieczny krok, ponieważ dzisiejsza moda lubi się z postrzępionymi wykończeniami, przetarciami i dziurami. Jeśli jednak rezygnujemy z takiego “looku”, warto złapać za igłę i nitkę, a najlepiej wspomóc się maszyną i klasycznie podwinąć strzępiący się materiał.
Innym sposobem jest wykonanie topu od podstaw. Przerabianie istniejących ubrań w tym przypadku odpada. Jednak jest to metoda dla bardziej zaawansowanych, ponieważ wymaga zrobienia odpowiednich pomiarów, przygotowania wykrojów poszczególnych części topu i późniejszego połączenia ich ze sobą. A więc znajomość podstawowych ściegów oraz zasad krawieckich na pewno się przyda.
Dlatego początkującym radzimy, żeby zaczęli od przerabiania ubrań, a potem przeszli do bardziej zaawansowanych technik i cieszyli się w efektów.