Haftowanie jest niezwykłą sztuką, dziś coraz rzadziej kultywowaną. Zwyczaj ozdabiania haftami ubrań wywodzi się z kultury tradycyjnej – spotkamy je na elementach tradycyjnej garderoby czy wystroju domu. Dzisiaj także na ubraniach codziennego użytku, co jest możliwe dzięki umaszynowieniu haftowania. Każdy dziś może zaopatrzyć się w maszynę haftującą – dostępne w sklepach sprzęty (zwykle mówimy tu o maszynach komputerowych) mają bardzo wiele opcji, w tym również wyszywanie haftów. Jest to prosty i szybki sposób na uzyskanie wymarzonego wzoru bez większego wysiłku – maszyna praktycznie zrobi to za nas.
Haftować można jednak nadal ręcznie i może się to stać prawdziwą pasją. Do rozpoczęcia przygody z tradycyjnym, ręcznym haftowaniem potrzebny ci będzie tamborek – specjalna obręcz, na którą naciąga się materiał. Dzięki temu twój haft nie wymknie ci się spod kontroli, gdyż materiał na który nanosisz projekt będzie bezpiecznie umocowany na obręczy. Jeżeli chodzi o materiał, na jakim można haftować – w zasadzie nadaje się do tego każdy naturalny materiał. Jako początkująca hafciarka wybieraj len lub płócienną bawełnę – na nich dużo łatwiej nauczyć się tej sztuki. Materiał, który nie jest rozciągliwy wymaga mniej wysiłku i możesz być pewna, że haft nie uszkodzi zbytnio struktury materiału, na który jest nanoszony.
Zanim zaczniesz haftować, najlepiej przygotuj wcześniej szkic projektu, który zostanie wyszyty. Będzie to niezwykle pomocne w zachowaniu estetycznego i równego szwu. Użyj to tego celu ołówka lub spieralnych pisaków, które dostępne są w sklepach internetowych oraz dobrze zaopatrzonych sklepach dla plastyków.
Hafty szyte są specjalnymi nićmi – mulinami. Zwykle mulina składa się z kilku splecionych ze sobą nici. Rozpleć je i użyj maksymalnie trzech takich nici, nawlekając je jednocześnie na jedną igłę. Przy haftowaniu ważna jest precyzja – nie spiesz się zatem. Najpierw poprowadź nitkę jednym rzędem w taki sposób, aby powstające ściegi były do siebie idealnie równoległe. Kieruj je w jedną stronę – wyszywaj od górnej prawej strony do lewej dolnej. Aby utrwalić i wzmocnić haft musisz powtórzyć cały proces, tym razem prowadząc nici w drugą stronę – od lewej górnej do prawej dolnej. Obie warstwy haftu pokryją się, tworząc krzyżyki, Jeśli chcesz, aby twój haft był gęsty – wyszywaj bardzo ciasno.
Po kilku dniach prób zapewne będziesz w stanie już samodzielnie wyszyć modny kwiatowy ornament na koszuli lub jeansach. Powodzenia! 🙂