Dlaczego wybór materiału jest tak istotny?
Tkanina, którą wybierzesz odpowiadać będzie za wygląd stroju, ale także jego trwałość i wygodę noszenia. Od niej zależeć będzie również to czy łatwo będzie się go pielęgnowało. Wybrana tkanina powinna być ozdobą uszytego ubrania. Kiedy zdobędziesz już pewną wprawę w szyciu będziesz wiedział, jak oceniać skład włókien materiału, splot tkacki i wykończenia. To one odpowiadać będą za kondycje i estetykę projektu.
Najpierw materiał czy wykrój?
Zdania się podzielone. Niektórzy układają sobie w głowie pomysł na wykrój, by później ozdobić go piękną tkaniną, inni zaś dopiero patrząc na tkaninę są w stanie wymyślić, co może z niej powstać. My podpowiemy Ci, jakie materiały dedykowane są konkretnym strojom. Na rynku dostępnych jest tak wiele różnych ciekawych tkanin, nic tylko wybierać i tworzyć.
Jakimi kryteriami się kierować?
Przy wyborze materiału kieruj się oczywiście jego kolorem, zdobieniami, fakturą i rzecz jasna ceną. Po wyborze właściwej tkaniny, warto sprawdzić, czy nie ma ona skaz splotu lub niedoskonałości koloru, aby później nie żałować zakupu.
Odzież codzienna
Jeśli planujesz uszyć swobodną sukienkę, bluzę dresową, spodnie lub spódnicę, wybierz materiał w 100% bawełniany, o średniej grubości, np. sztruks, dżins czy popelinę marszczoną. Nadają się one do prania w pralce, choć mogą się kurczyć. Zapewniają bardzo dobrą cyrkulację powietrza.
Średniej grubości tkaniny bawełniane lub poliester, czyli takie tkaniny jak wełna, flanela, bawełna są bardzo dobrym materiałem dla początkujących. Nadają się do prania w pralce, nie kurczą się i można je wybielać. Takie tkaniny należy prasować przy użyciu pary.
Na sportowo
Dużą zaletą spandeksu i lycry, z których uszyć możesz strój do biegania czy kąpielowy, jest możliwość prania w pralce oraz suszenia w niskiej temperaturze. Prasować można je chłodnym żelazkiem. Nitka powinna być poliestrowa, pokryta bawełną lub merceryzowana. Korzystaj z igły w rozmiarze 75.
Wygodna jest również bawełna /poliester – można prać je w pralce, nie kurczą się i bardzo szybko wysychają. Jednakże lepiej ich nie prasować. Używaj igły z kulką i nitki poliestrowej, pokrytej bawełną.
Jesienne stylizacje
Gdy chcesz uszyć marynarkę na miarę, grubszy płaszcz czy garnitur, wykorzystaj do tego grube włosianki, takie jak wełna, wełnisty tweed czy kaszmir, które prać możesz tylko chemicznie. Do szycia przyda Ci się nitka poliestrowa pokryta bawełną lub bardzo trwała nić przemysłowa oraz igła w rozmiarze 90 lub 100.
Grubo tkana bawełna, taka jak dżins czy drelich z powodzeniem nadają się do prania w pralce. Skórę zaś należy prać chemicznie.
Nylon lub pikowany nylon z wewnętrzną warstwą puchu bądź poliestrowym wypełnieniem pierz w pralce lub chemicznie. Nie trzeba go prasować.
Ubrania ozdobne
Bielizna nocna i osobista, bluzki lub stylowe sukienki wymagają czystej bawełna, batystu, woalu. Nadają się do prania w pralce, jednakże kurczą się i marszczą. Prasuj je na mokro z użyciem pary. Używaj bardzo cienkiej nici jedwabnej lub bawełnianej nić merceryzowanej, igła w rozmiarze 65 będzie idealna.
Stuprocentowy poliester, czyli takie tkaniny jak żorżeta, szyfon, polijedwab, można prać w pralce, nie wymagają prasowania,
Cienkie tkaniny – jedwabne i satynowe należy prać tylko chemicznie.
Stroje wieczorowe
Suknie wieczorowe uszyj z cienkich tkanin, jak satyna, tafta, brokat lub aksamit. Do szycia marynarek wykorzystać możesz flanelę lub dżersej, które prać będziesz chemicznie. Użyj jedwabnej nić pokrytą bawełną lub bardzo delikatnej, merceryzowanej nici bawełnianej oraz igły 65.
Piękna suknia wieczorowa powstanie również z szyfonu, przezroczystej bawełna lub tkaniny ozdobionej koralikami.
Teraz już wiesz jakie tkaniny pasują do danych typów ubrań. Przy wyborze materiału kieruj się oczywiście jego kolorem, zdobieniami, fakturą, ciężarem i rzecz jasna ceną. Po wyborze właściwej tkaniny, warto sprawdzić go, czy nie ma skaz splotu czy niedoskonałości koloru, aby później nie żałować zakupu. Od Ciebie tylko zależy, co zechcesz uszyć na początek swej przygody z szyciem.