Kołnierzyk to formalna część naszej garderoby. Dodaje naszym ubraniom klasy, sprawia, że nawet zwykła koszulka może być nieco bardziej poważna i odpowiednia na ważne okazje. Wśród wielu wzorów wybieramy kilka głównych typów.
Kołnierzyk płaski, stojący lub zawinięty
Płaski, stojący lub zawinięty kołnierzyk składa się z dwóch elementów: górnej i dolnej części. Jego krawędzie mogą być spiczaste, zaokrąglone, a nawet kwadratowe. Wśród tej dużej grupy kołnierzyków możemy wyróżnić: kołnierzyk rozkładany, mandaryński oraz marynarski.
Kołnierzyk z oddzielną stójką
Kołnierzyk z oddzielna stójką to popularny kołnierzyk koszulowy wyposażony w oddzielną stójkę. Przyszywana ona jest przed przymocowaniem kołnierzyka do dekoltu. To dzięki stójce kołnierzyk jest podniesiony, a jego wykończona krawędź ładnie kładzie się na ubraniu.
Kołnierzyk wiązany
Podobny jest on do prostej opaski lub kołnierzyka mandaryńskiego. W tym przypadku oba brzegi kołnierzyka są bardzo długie, dlatego też możliwe jest zawiązanie końców.
Kołnierz szalowy i kołnierz z klapą
Pierwszy rodzaj kołnierza jest częścią ubrania, a umieszczony jest zazwyczaj wzdłuż krawędzi przedniego rozpięcia i ma dwie osobne,dobrze widoczne klapy. Kołnierz z klapą to kołnierz, w którym obszycie klap się odgina odsłaniając ich odwrotną stronę.