Nie wszystkie nici przystosowane są do tych samych czynności krawieckich. Wyróżniamy nici do szycia maszynowego oraz nici do szycia ręcznego. Pierwszy rodzaj musi odznaczać się dobrą wytrzymałością na rozciąganie, a także równomierną gładkością i grubością. Nici do szycia ręcznego są bardziej miękkie od poprzedniczek i słabiej skręcone. Istotny jest również podział na surowiec, z którego zostały wykonane.
Nici poliestrowe
Charakteryzują się dużą wytrzymałością i trwałością. Odporne są na oddziaływanie czynników zewnętrznych i ścieranie. Odpowiednie będą zarówno do szycia ręcznego, jak i maszynowego. Ich zakres użytkowania jest niezwykle szeroki, bowiem nadawać się będą tak naprawdę do każdego rodzaju tkanin.
Nici bawełniane
Wykonane z bawełny nitki, odpowiednie będą do szycia bielizny, pościeli, odzieży bawełnianej, a także do wszelkich lnianych produktów. Nici bawełniane nadają się przede wszystkim do zszywania wyrobów z włókien naturalnych.
Nici lniane
Nazywane są czasami dratwą lub szpagatem. Nici lniane są ekologiczne i wytwarza się je z łodygi lnu. Odporne są na tarcie i rozciąganie, a także są doskonałą alternatywą dla sztucznych włókien – dzięki antyalergicznym właściwościom.
Nici elastyczne
Nici elastyczne najczęściej wykorzystywane są w overlocku. Znajdują zastosowanie w przemyśle bieliźniarskim, potrzebne są przy szyciu gorsetów, produktów z lycry, strojów kąpielowych i wyrobów gorseciarskich.
Nici transparentne
Żyłka do szycia przeznaczona jest do szycia niewidocznym ściegiem. Nici transparentne najczęściej wykorzystywane są w przemyśle jubilerskim, przy tworzeniu biżuterii.