Hodowla jedwabników
Aby rozpocząć w ogóle produkcję tkaniny jedwabnej należy zadbać najpierw o jedwabniki. Najważniejsze jest zapewnienie karmy dla jedwabników – trzeba więc uprawiać drzewa, których liście będą ich pożywieniem, najczęściej pochodzą one z morwy lub z dębu. Czas hodowli jedwabników przypada na okres wiosenny i trwa jedynie dwa miesiące. Jedwabniki spożywają pokarm nieustannie, a w efekcie masa ich ciała powiększa się aż 10 000 razy! Gdy minie miesiąc od wylęgu jedwabników, rozpoczynają one owijać się w kokon. Następnie rozdziela się je na te, które przepoczwarzą się w motyla i te, z których pozyska się jedwab.
Właściwości jedwabiu
Jedwab wykorzystywany jest najczęściej do produkcji bielizny i pościeli do spania. Pościel jedwabna “oddycha”, bowiem sam materiał ma zdolność do termoregulacji. W efekcie ciało się nie poci, co jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które borykają się z nadmierną potliwością. Nie oznacza to oczywiście, że pościel taka nie grzeje. Jedwab doskonale się sprawdzi w każdą porę roku, ponieważ – zimą grzeje, a latem chłodzi.
Zalety
Jedwab jest higroskopijny, każde włókno potrafi wchłonąć wilgoć nawet aż do 30 % własnej masy. Dzięki tym właściwościom ubrania z niego wykonane szybko schną, idealne są więc na upalne dni. Kolejną zaletą jedwabiu jest jego hipoalergiczny charakter, doskonały będzie więc dla wszystkich alergików i ludzi mających problemy ze skórą. Jest wytrzymałym włóknem, więc odpowiednio pielęgnowany może posłużyć nam przez wiele lat.
Wady
Mimo wielu zalet, jedwab będący lekką tkaniną podatny jest na zaciąganie – trzeba więc uważać w codziennym użytkowaniu, by go nie uszkodzić. Jedwab nie należy również do najtańszych tkanin, dzięki wszystkim właściwościom jego ceny są dosyć wysokie. Wadą może być również sposób pozyskiwania jedwabiu. PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) sprzeciwia się brutalnemu sortowaniu jedwabników, bowiem część z nich po zanurzeniu w gorącej wodzie ginie. Uważa więc, że cała produkcja odbywa się w sposób niehumanitarny.