Najbardziej podstawowa – maszyna mechaniczna – jest najprostsza i nadal bardzo popularna, chociaż powoli wypierana przez nowocześniejsze rodzaje. Jej pracę reguluje się nożnym rozrusznikiem, a gęstość szycia zwykle ustawia się na niej manualnie.
Nieco nowszym rodzajem jest maszyna elektroniczna. Tutaj manualne suwaki zostały zastąpione guzikami odpowiadającymi za parametry szycia (tj. szerokość, gęstość szycia itp.). Zwykle posiada malutki wyświetlacz, na którym widoczne są owe ustawienia. Z pewnością ten typ maszyny posiada więcej ustawień i daje więcej możliwości, niż maszyna mechaniczna.
Najnowsze maszyny posiadają także komputer – czyli są to po prostu maszyny komputerowe. Tutaj elektronika jest zatem bardzo rozbudowana. Podobne do poprzedniego opisywanego rodzaju, różnią się w zasadzie jedynie możliwością zapamiętywania ustawień – można na nich swobodnie utrwalać swoje wzory i projekty.
Zwykle maszyny elektryczne oraz komputerowe, w przeciwieństwie do mechanicznych, nie posiadają pedała nożnego służącego doregulowania ich pracy. Co ważne, dwa ostatnie rodzaje posiadają też często funkcje dodatkowe, takie jak możliwość wyszywania haftów, dziurkowania czy przyszywania guzików.
Zupełnie inaczej działającą, lecz i na pewnym etapie umiejętności szycia niezbędną w użyciu maszyną jest overlock, służący do zabezpieczania krawędzi materiałów przed snuciem się i pruciem.
Najnowsze modele maszyn potrafią kosztować nawet kilkanaście tysięcy. Dla osoby zaczynającej swoją przygodę z maszyną do szycia od zera najlepszym wyborem będzie maszyna mechaniczna lub prosta maszyna elektroniczna. Im mniej funkcji, tym łatwiej przyzwyczaić się do tego niesamowitego sprzętu, jakim jest maszyna. Pamiętaj – opanowanie szycia na maszynie to nic trudnego, jednak wymaga czasu i praktyki.