Na świecie jest wiele tkanin, z których można tworzyć ubrania, dodatki i to, cokolwiek ludzki umysł potrafi wymyślić. Wśród nich, są też jednak takie, na które nie każdy człowiek jest sobie w stanie pozwolić. Przedstawiamy Wam kilka najbardziej drogocennych tkanin na świecie.
Bisior czyli jedwab morski
Nitki bisioru nie jest tak łatwo pozyskać, gdyż powstają one pod wodą… Bisior czyli wiązka nici z krzepnącej wydzieliny głównie morskich małżów takich jak np. omułek. Nici te osiągają niewielką długość do 6 cm. Niesamowitą cechą bisioru jest np. to, że może przetrwać nawet 5 tysięcy lat. Ten materiał był znany już od czasów starożytnych. Służył on wtedy do egipskich zwyczajów pogrzebowych – do zawijania mumii. Tkanina ta odznacza się niezwykłą delikatnością i lekkością. W XVIII wieku była modna galanteria bisiorowa. Niesamowite jest to, że dzięki lekkości tego materiału poskładaną parę rękawiczek dało się zmieścić w skorupce włoskiego orzecha! Jedwab morski jest niebywałą tkaniną, jednak jest tak rzadki, że w dzisiejszych czasach używany jest głównie do naprawy eksponatów muzealnych.
Jedwab
Ta tkanina jest chyba najstarszą tkaniną znaną światu. Istnieją dowody, że jedwab był już wytwarzany w Chinach około 3600 roku p.n.e.. Tajemnica produkcji jedwabiu była strzeżona przez Chińczyków przez około 2000 lat. Przez ten czas Chiny posiadały monopol na produkcję jedwabiu, a jego eksport odbywał się tak zwanym jedwabnym szlakiem. Każdy, kto zdradziłby tajemnicę produkcji jedwabiu, czekała kara śmierci. Włókna tej tkaniny pozyskiwane są z kokonów jedwabników, czyli owadów. Tkaniny jedwabne charakteryzują się wysokim połyskiem, gładkością, są miękkie i lekkie oraz przyjemne w dotyku. Jednymi z największych producentów tego materiału są Chiny, Indie, a w Europie – Rumunia.
Kaszmir
Jest to miękka tkanina, którą pozyskuje się z wełny kóz kaszmirskich, czyli rasy kóz wywodzącej się z Tybetu. Pozyskiwane włókna charakteryzują się tym, że są bardzo cienkie. Posiadają tylko od 16 do 19 mikrometrów grubości. Zapewnia to ogromną puszystość. Pozyskanie takiej wełny zajmuje wiele czasu, ponieważ wymaga ono ręcznego wyczesywania kóz kaszmirskich, a następnie oddzielania włosia zewnętrznego od puchowego.