Oto one:
Odpowiednia maszyna lub stopki
W zasadzie każda maszyna elektryczna będzie dobra do patchworku, warto jednak zaopatrzyć się w wiele różnych stopek, które umożliwią szycie i haftowanie w różnych stylach. Wśród nich, oprócz klasycznej stopki z centralnym prowadnikiem, koniecznie powinny się znaleźć:
- laminownik
- stopka z górnym transporterem
- stopka do pikowania
Linijki
W pasmanteriach można znaleźć dużo różnych rodzajów linijek. Najbardziej przydatne będą typowo przeznaczone do qultingu – zwykle posiadają one wzornik do fal i okręgów. Dzięki nim możliwe będzie stworzenie nawet najbardziej szalonych i fantazyjnych wzorów!
Nożyczki i nożyki krawieckie
Każda szanująca się krawcowa musi posiadać porządne nożyczki. Są one jednak dobre przy wykrawaniu dużych form. Dużo bardziej przydatne i wygodniejsze w użyciu są nożyki krążkowe (bardzo przypominają noże do ciasta, z tym że są dużo lepiej naostrzone i gotowe ciąć nawet kilka warstw materiału na raz).
Kredy i pisaki
Aby móc wyciąć formę, najpierw trzeba móc ją rozrysować. Przydatne tu będą kredy lub mydełka krawieckie. Na rynku dostepne są także specjalne pisaki do materiału (najlepsze przy patchworku i quiltingu), które same znikają po kilkudziesięciu minutach, łatwo je również usunąć pod wpływem wody lub pary.
Mata do wykrojów
Jak to już zostało podkreślone, nożyki krawieckie są mocno ostre. Dlatego właśnie dobrze jest zabezpieczyć powierzchnię, na której przygotowujemy nasz wykrój. Mata krawiecka będzie tu niezastąpiona, zwłaszcza gdy wycinamy dużo łat w fantazyjnych kształtach.
Łopatki do wygładzania szwów oraz do robienia linii pomocniczych do pikowania
Przyrządy niezwykle przydatne przy wyznaczaniu wzorów na materiale, według których będziemy wykonywać quilting – niezbędne przy tego typu krawieckich zabawach! Pomagają wyznaczyć tor szycia, dzięki czemu łatwiej jest trzymać się zaplanowanego wzoru, zwałszacza przydużych projektach.