O tym, jak zacząć przygodę z dzierganiem już pisaliśmy. Z odpowiedzią na pytanie jaką włóczkę i drut dobrać – zajrzyj do tekstu Dzierganie – jak zacząć?
Dzisiaj natomiast skupimy się na podstawach robienia na drutach. Mamy już pod ręka odpowiedni sprzęt – dobrany drut, odpowiedniej grubości włóczkę. Mamy również pomysł.
Od czego zacząć?
Naukę zacząć należy od tego, jak poprawnie nabrać włóczkę na drut, jak przerabiać oczka prawe i lewe, a wreszcie, jak zakończyć brzegi i zamknąć piękny, własnoręcznie wykonany szal. Szal jest najprostszym elementem garderoby do samodzielnego wykonania – dlatego warto do niego zacząć.
Oczka prawe, oczka lewe, prosty ściągacz – to podstawy szydełkowania. Opanowanie tych standardowych umiejętności pozwoli Ci się rozwinąć i tworzyć!
W jaki sposób trzymać drut?
Najpierw należy nabrać kilka oczek. Wybrany drut z kilkoma nabranymi oczkami trzymamy w lewej ręce, zaś w prawej trzymamy drugi drut tak, aby oba były do siebie zwrócone zaostrzonymi końcami. Całą konstrukcję należy stanowczo trzymać w palcach, tak aby w trakcie tworzenia robótki pracowały jedynie dłonie, łokcie zaś pozostawały nieruchomo.
Prawy drut (prawa ręka) stabilnie trzymają kciuk i środkowy palec, podczas gdy palec wskazujący lekko się na nim opiera. Palec serdeczny i mały trzymają się z boku, podtrzymując dalszą część druta.
Lewy drut (lewa ręka) stabilnie trzymają kciuk i środkowy palec tuż za pierwszym oczkiem. Nad palcem wskazującym ciasno opiera się nitka, pochodząca od kłębka. Palec serdeczny i mały podtrzymują dalszą część druta.
Ten etap niektórym może się wydawać błahy, ale odpowiednie trzymanie drutów w dłoniach usprawnia pracę i czyni ją wygodną, również na dłuższą metę.
Podstawowe działania
Gdy wiemy już, jak nabrać kilka początkowych oczek i jak poprawnie trzymać w rękach drut, możemy przejść do kolejnego etapu.
Ten etap wymaga skupienia i cierpliwości. Włóczki użyliśmy w poprzednim kroku, pora zacząć używać jej coraz więcej.
Najważniejsze jest opanowanie przerabiania oczek prawych i lewych. Tu z pewnością przyda się pomoc osoby, której umiejętności dziergania wykraczają poza podstawowe. Doskonałym nauczycielem są także filmiki video, dostępne w Internecie, dzięki którym można jednocześnie z ich autorem dziergać i na bieżąco poprawiać swoje błędy.
Przyswojenie dotychczasowej wiedzy – ćwicząc, ćwicząc i jeszcze raz ćwicząc – pozwoli nam wykonać pierwszy ściągacz. Tworzą go naprzemiennie oczka prawe i lewe.
W ramach praktyki nowych umiejętności, wkrótce będziemy zdolni wykonać fachowy brzeg, dokładnie tak, aby boczne oczka wychodziły równie estetycznie i gładko.
Kolejnym krokiem będzie zrobienie prostego ściegu francuskiego – składającego się tylko z oczek przerabianych na prawo po obydwu stronach robótki.
Podstawowe błędy
Po pierwsze – nie należy się zniechęcać. Dzierganie wymaga cierpliwości. Tej czynności należy się po prostu nauczyć, a później ją ćwiczyć. Nieprzyzwyczajone do dziwnych ruchów dłonie, w końcu zapamiętają wykonywany ruch, od tej pory pójdzie już świetnie!
Po drugie – mierzy siły na zamiary. Nie miej wygórowanych wymagań, nie wybieraj trudnych projektów i pamiętaj o punkcie pierwszym. Zacznij spokojnie, powoli, zdecyduj się na wykonanie prostego wzoru. Umiejętności przyjdą z czasem, wtedy od nadmiaru możliwości, sama nie będziesz wiedziała od czego zacząć.
Po trzecie – pamiętaj, że dobra włóczka i dobry drut to już połowa sukcesu. Nad drugą połową panujesz tylko Ty. Ćwicz, baw się, twórz.