Im prościej, tym lepiej.
Na początek przygody z szyciem wybierz prostą i tańszą maszynę wielofunkcyjną. Kiedy Twoje umiejętności się rozwiną będziesz mogła pomyśleć o bardziej zaawansowanej wersji. Warto również spróbować pracy na starej rodzinnej maszynie lub pożyczyć sprzęt od znajomych. Będziesz mogła sprawdzić wtedy, jak wygląda proces szycia.
Maszyny mechaniczne – funkcjonalny klasyk
Maszyny mechaniczne są nieco trudniejsze w obsłudze niż komputerowe, na początek jednak ich funkcje będą dla Ciebie wystarczające. Uruchamia się je za pomocą pedału. To nim reguluje się prędkość pracy. Posiadają mniej ściegów, niż maszyny komputerowe. Te mają także ściegi ozdobne. Maszyny mechaniczne mają mniej ząbków transportujących materiał. Niestety starsze maszyny nie ryglują (zakańczają) automatycznie ściegów. Robi się to manualnie, należy szyć więc do przodu i do tyłu.
Nowa jakość szycia, czyli maszyny komputerowe
Dużo łatwiej i szybciej pracuje się na maszynach komputerowych. Mają one bardzo wiele przydatnych funkcji. Uruchamia się i kończy pracę dzięki przyciskowi START/STOP. Można ustawiać w nich maksymalną prędkość szycia, dobre są więc dla osób początkujących. Podczas pracy pozycjonują one igłę, nie ma więc problemu z gubieniem ściegu. Automatycznie obcinają również nici. Zaawansowane maszyny komputerową pamiętają kombinacje ściegów i zadań, rozpoczęcie szycia nigdy nie było tak proste. Prócz automatycznego obszywania dziurek, maszyny te posiadają również ciekawe wzory do obszywania.
Chwytacze wahadłowe i rotacyjne
Prócz programów i ściegów, w maszynie ważny jest również rodzaj chwytacza. Maszyny mechaniczne mają zarówno chwytacz wahadłowy, jak i rotacyjny. Komputerowe mają tylko rotacyjny, który jest łatwiejszy w obsłudze. Owija pętelkę nici wokół nieruchomego bębenka, w którym znajduje się szpulka z nicią dolną. Wiązanie ściegu odbywa się podczas dwóch obrotów chwytacza wokół kosza bębenka. Chwytacz rotacyjny nieustannie zbiera nitkę. Dlatego to właśnie z jego pomocą szyje się dużo szybciej.
Zastanów się więc nad kosztami i wybierz odpowiednią dla siebie maszynę. Pamiętaj, czy to maszyna mechaniczna czy komputerowa, na każdej z powodzeniem możesz realizować swoją pasję.