Głównym elementem każdej maszyny do szycia jest igła. Choć mogłoby się wydawać, że każda wygląda podobnie, tak naprawdę bardzo się między sobą różnią i powinny być dobierane do rodzaju materiału. Zawsze potrzebny nam będzie zapas igieł. Igła może w prosty sposób złamać się lub wygiąć. Nawet jeśli igła wciąż pozostaje prosta i mogłoby się wydawać, że nie wymaga zmiany, często jest ona tępa. Igła średnio posłuży nam na 8 godzin szycia.
Jaką igłę wybrać?
Igła, którą wybieramy powinna być jak najcieńsza. Ważna jest również wielkość oczka, które musi być na tyle duże, aby pozwolić na swobodne przesunięcie nitki. Igły różnią się od siebie kilkoma detalami, jednak najważniejsze jest wybranie igły ze względu na właściwy czubek.
Typy igieł
Producenci postanowili ułatwić konsumentom rozróżnienie typów igieł przez oznaczenie ich kolorami. Jednak trzeba być czujnym. Przedsiębiorcy nie ustalili wspólnego, uniwersalnego systemu oznaczania igieł kolorami. Jeśli więc nie wiesz jakimi kolorami posługuje się dana firma, zwracaj uwagę na oznaczenia numeryczne. Im wyższy numer na igle, tym jest ona grubsza. Tak więc:
- Igły o numerze 100 i 110 – nadają się do wykorzystania przy szyciu grubego dżinsu, skóry
- Igły o numerze 90 – do grubszej bawełny, streczu, wełny, a także dżinsu
- Igły o numerze 80 – do jedwabiu i cieńszej bawełny
- Igły o numerze 60 i 70 – do bardzo cienkich i elastycznych tkanin
Dodatkowo:
- Oznaczenie H — igły uniwersalne, stosowane do normalnych tkanin
- Oznaczenie SUK — igły z okrągłym czubkiem i zakończeniem kulkowym. Te igły skutecznie chronią przed perforacją i uszkodzeniem
- Oznaczenie LR — igły do stosowania przy szyciu skóry, posiadają ostrze tnące co znacznie ułatwia szycie
- Oznaczenie Q — igły do pikowania
- Oznaczenie J — igły używane do jeansu
Pamiętaj o tym, aby igły przechowywać w oryginalnych opakowaniach. Zapobiega to ich uszkodzeniu.