Ścieg to odcinek nici przewleczonej przy szyciu między jednym, a drugim nakłuciem igły. Ta prosta definicja całkowicie określa nam czym tak naprawdę ów ścieg jest. Wyróżniamy między innymi ściegi trwałe, fastrygujące, zygzakowe, wierzchnie, spodni, oraz ścieg w rowku.
Ściegi trwałe
Ściegi trwałe używane są do szwów, zaszywek, a także do zakładek. Od tego, z jaką tkaniną mamy do czynienia – różni się długość i napięcie ściegów. Uśrednioną miarą dla większości tkanin są ok. 4-5 oczka na centymetr. Im tkanina jest delikatniejsza, tym większej ilości oczek wymaga. Dla grubych tkanin wystarczające są 3-4 oczka na centymetr.
Ściegi fastrygujące
Ściegi fastrygujące często wykonywane są ręcznie, a ich gęstość wynosi ok. 2 oczka na centymetr. W tym ściegu końcówki nitki nie są przymocowane ani stebnowane. Przed usunięciem go, nitkę przecina się co kilka centymetrów, aby ułatwić jej wyjęcie.
Fastryga
Fastrygę używa się, by zachować pierwotny kształt części stroju i zapobiec rozciąganiu materiału. Wykonana jest na linii ściegu przed złączeniem elementów ubrania.
Ścieg zygzakowy
Jego kształt przypomina zęby piły, a używa się go do dekoracyjnego łączenia dwóch kawałków tkaniny. Zastosowanie tego ściegu na krawędzi szwu sprawi, że tkanina nie będzie się pruła.
Ścieg wierzchni
Ścieg wierzchni to jeden lub kilka rządów maszynowego ściegu, który wykonany jest po zewnętrznej stronie ubrania przez wszystkie jego warstwy. Zazwyczaj pełni on funkcję dekoracyjną.
Ścieg spodni
Wykonuje się go na obszyciu lub spodniej warstwie materiału tak, by obszycia, spodnie warstwy materiału lub krawędzie szwu nie zawijały się na zewnątrz ubrania.
Ścieg w rowku
Jest on dyskretnym ściegiem, którego używa się do wykańczania pasków, mankietów, a nawet kołnierzyków. Sprawdzi się więc idealnie we wszystkich przypadkach, w których nie chcemy by był on zbyt widoczny.