Niegdyś guziki tworzone były z muszelek i z prostych materiałów rzemieślniczych, po które mogli sięgnąć nasi przodkowie. Nie spełniały jednak funkcji użytkowych, a jedynie dekoracyjne. Obecnie najpopularniejszymi materiałami wykorzystywanymi do produkcji guzików są: cynk, drewno, ołów, aluminium i plastik. Na rynku odnajdziemy również te zrobione ze szkła, których masowa produkcja rozpoczęła się w 1840 r. oraz z porcelany i srebra. Ich różnorodność jest tak duża, że nie sposób zakwalifikować wszystkich do tej samej kategorii! Najpopularniejszym podziałem guzików jest ten związany z ich budową. Możemy wyróżnić więc ażurowe, jednowarstwowe oraz dwuwarstwowe. Niektórzy dzielą je także na standardowe, metalowe i ozdobne.
Guziki to niezwykle ważny element naszej garderoby. To one najczęściej wykańczają całą stylizację i nadają jej charakteru. Najważniejsze jest odpowiednie dobranie guzika do wyglądu kreacji i jej przeznaczenia. Możemy znaleźć guziki bez wykończenia, malowane, a nawet złocone i srebrzone. Istotna jest również jego przyczepność. Najpopularniejsze są te z dwoma lub czterema otworami. Te guziki najczęściej są zrobione z plastiku, a z charakterystyczną pętelką przez którą przewlekamy nitkę – metalowe.
Guziki nie muszą być jedynie elementem garderoby. Filobutonistyka to rodzaj hobby, który polega na kolekcjonowaniu guzików różnej maści od ozdobnych po wojskowe. Niektórzy artyści tworzą z nich nawet obrazy! Mogą uzupełnić także naszą domową twórczość. Guzik może być idealnym nosem lub oczami dla własnoręcznie stworzonych pluszaków. Niektórzy z nas chętnie łapią go widząc nadchodzącego kominiarza. Znajduje też zastosowanie w jubilerstwie. Wielokrotnie możemy natknąć się na guzikowe kolczyki lub naszyjniki.