Sztruks charakteryzuje się trójwymiarowością i zawdzięcza to równoległym węższym lub szerszym rowkom o różnym rozstawie. W języku angielskim sztruks znany jest pod nazwą corduroy, natomiast na typowe sztruksowe spodnie mówi się cords. Dobry jakościowo sztruks jest bardzo wytrzymały i odporny na wycieranie.
Nie każdemu kojarzy się pozytywnie, choćby przez wzgląd na to, że jeszcze lata temu najbardziej popularnym ubraniem ze sztruksu, były grube, sztywne i ciepłe spodnie oraz marynarki. Niekoniecznie pasujące do aktualnych trendów i panującej w dzisiejszych czasach modzie na dżins oraz lżejsze tkaniny. Poza tym materiał ten wykorzystywany był w tapicerstwie, stąd nierzadko w domach można jeszcze spotkać fotele i wersalki w sztruksowym poszyciu.
Mimo to, w sklepach odzieżowych i tzw. sieciówkach, które podążają za aktualnymi trendami, coraz częściej pojawiają się ubrania wykonane ze sztruksu. Odchodzi się od tradycyjnych prostych spodni i monstrualnych marynarek sprzed dekad, na rzecz kurtek, zwężanych spodni rurek, a nawet dodatków galanteryjnych. Z tą różnicą, że aktualnie wykorzystuje się cieńszy, lżejszy i mniej sztywny materiał, który bardzo ładnie układa się podczas ruchu. Nowoczesne kroje i drobna struktura tego materiału to obecnie klucz do sukcesu. Kiedy do tych elementów dołączy kolor, najlepiej żywe odcienie czerwieni, zieleni, czy niebieskiego — sztruks ma szansę dogonić dżins w swojej popularności. W przypadku tego materiału najlepiej jest unikać zgaszonych i neutralnych ciemnych kolorów, które mogłyby być postrzegane jako smutne i tłumiące inne elementy stylizacji. Wyjątkiem jest beżowy i karmelowy kolor, który można „ograć” białą koszulą, która w każdym przypadku sprawdzi się równie dobrze.
Ponadto zestawienie sztruksu z naturalnymi materiałami, takimi jak wełna, len, czy tweed podbije efekt spójności całego ubioru. Wprowadzi niezobowiązujący, ale bardzo modny, rustykalny i oryginalny styl. Idealny zimową porą.